DSÖ’den elektronik sigara için ‘acil eylem’ çağrısı… Uzmanlar: El altından satılıyor

0

Konuyla ilgili bir rapor yayınlayan DSÖ, yaygın inanışın aksine e-sigara kullanımının tütün tüketimini azaltmada etkili olmadığını söyledi. DSÖ ayrıca 34 ülkenin e-sigara satışını yasakladığını belirtirken, 88 ülkede ise bu ürünün satışı için bir alt yaş sınırının bulunmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili olarak konuşan Cumhuriyet, İstanbul Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğrul Erbaydar ve halk sağlığı uzmanı Gül Ergör ile görüştü.

‘ELİNDEN SATILIYOR’

Profesör. Dr. Erbaydar, şunları söyledi: “Türkiye’de kağıt konusunda bazı kısıtlamalar olmasına rağmen pratikte üzerinde durulmadığı için satışlar gizlice rahatlıkla yapılabiliyor. Elektronik sigara katran içermez ancak nikotin içerir. Nikotin bağımlılık yapan bir maddedir ve tütünde de bulunur. Bu sigarayı bırakma yöntemi olarak düşünülebilir. Bu ürünlerin satışının engellenmesi için daha sert tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

“MASUM DEĞİL”

Ergör, şunları söyledi: “E-sigara o kadar da masum bir şey değil. “Katran yok ama nikotin var” dedi. “Son yıllarda zatürreye yol açtığı ve bazı ölümlere yol açtığı da gözlemleniyor” diyen Ergör, sözlerini şöyle tamamladı: “Yasakların kağıt üzerinde kalması bu sonuçlara neden oluyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu