Denizbank çalışanı Seçil Erzan ve futbolcuların karıştığı ‘fon’ davasıyla ilgili neler biliniyor?

0

Yüksek getirili fon adı altında “ponzi” sistemi kuran Seçil Erzan’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın davası sürüyor.

REKLAM

Ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi milyonlarca dolar dolandırdığı iddiasıyla yargılanan bankacı Seçil Erzan’ın davasıyla ilgili ayrıntılar artık herkesin gündeminde.

Davanın merkezinde eski Denizbank şube müdürü Seçil Erzan yer alıyor. Soruşturma kapsamında Seçil Erzan’la birlikte Ali Yörük, Atilla Yörük, Asiye Öztürk, Hüseyin Eligül, Kerem Can ve Nazlı Can da yer alıyor.

Seçil Erzan ve diğer sanıklara yöneltilen suçlamalar neler?

Yüksek getirili fon adı altında “ponzi” sistemi kuran Seçil Erzan, uzun yıllar Denizbank’ın Çorlu şubesinde çalışmış, 2011 yılında Denizbank’ın Bahçeşehir şubesine, oradan da Florya şubesine atanmıştır. .

İfadelerine göre Florya’nın Galatasaray tesislerine yakın olması nedeniyle kulüp çalışanlarıyla yakın ilişkiler kurdu.

Erzan ve diğer 6 sanığın davası İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Sanıklar, “Özel belgede sahtecilik” ve “Ağırlaştırılmış dolandırıcılık” suçlarından 66 yıldan 216 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

En son 20 Kasım’da hakim karşısına çıkan sanıkların bir sonraki duruşması Ocak ayında görülecek.

Denizbanklı Seçil Erzan’dan açıklama: Olaydan haberimiz yoktu

Denizbank, günlerdir kamuoyunu meşgul eden olayla ilgili bir açıklama yaptı: “Bankamız yöneticilerinin olaydan haberi yoktu.”

Banka ekstresi şu şekilde:

“Birçok şikayetçi, ifadelerinde Seçil Erzan’a aylardır ulaşılamadığını ve kendilerine ulaşmayı başaranların geç kaldığını belirtmesine rağmen, DenizBank’ın 7 Nisan’da gönderdiği ihbar öncesinde hiçbiri Bankamıza, BDDK’ya veya diğer resmi kurumlara başvurmadı. Bankamız yönetiminin banka dışında meydana gelen olaylardan haberdar olma ihtimalini ortadan kaldırıyor.” “

Bankamızın 7 Nisan’da ilettiği talebin ardından birkaç gün içerisinde 29 şikayetçi Seçil Erzan tarafından dolandırıldıklarını iddia ederek inceleme komisyonumuza başvurdu. Bu şikayetçilerin hiçbiri, Seçil Erzan tarafından dolandırılırken bankamızın bir yöneticisinin adının kullanıldığını iddia etmedi.

Bu bağlamda Türk bankacılık sistemini de tehdit edebilecek davranışlardan kaçınılmadı. Hatta kendilerinin sahte, bankacılık sisteminde anlamsız olduğunu kabul ettiği ve banka tarafından verilmeyen belgeler kullanılarak bankaya karşı geçici el koyma tedbiri alınmış ve bu tedbirin basın önünde uygulanmasına çalışılmıştı.

Bankanın bu karara karşı Bölge Adliye Mahkemesi’ne yaptığı itiraz onandı ve haksız ve hukuka aykırı olan geçici el koyma kararı iptal edildi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu parayı Seçil Erzan’dan tahsil etmeyi mümkün görmeyen müştekiler, haksız iddialarının telafisi amacıyla Banka aleyhine dava açtı. “Tüm bu olaylardan da anlaşılacağı üzere banka ve yöneticileri üzerinde kamuoyu baskısı oluşturulmaya çalışılıyor.”

“Yüksek faiz” davasında kim suçlanıyor?

İstanbul Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede kamuoyunun yakından tanıdığı isimler yer alıyor.

Bir nevi “Ponzi şeması” oluşturan sanık Seçil Erzan’ın, kişisel güvene dayalı olarak yakın çevresinden yüklü miktarda para alarak bu işe başladığını da belirtelim.

İddianamede, müşteki Bülent Çeviker’e para karşılığında yazılı belgeler verildiği, ancak daha sonra Çeviker’in Erzan’a ulaşmaya çalışmasına rağmen ulaşamadığı, durumu bankaya bildirdiği, bankanın soruşturma başlattığı belirtildi. ve Erzan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sanık Erzan’ın bu yöntemle futbolcuların, girişimcilerin ve çeşitli meslek gruplarının şikayetçilerini yüksek getirili güvenilir bir fonun bulunduğuna inandırdığı ve şikayetçileri bu fona para yatırmaya ikna ettiği görülüyor.

Şikayetçiler arasında 18 kişi var. Savcının ifadelerinden, aralarında Fatih Terim, Buse Terim, Fatih Terim’in damadı Volkan Bahçekapılı gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin yanı sıra futbolcular Arda Turan, Emre Belözoğlu, Semih Kaya, Hakan Ateş, Muslera’nın da yer aldığı ortaya çıktı. Selçuk İnan da bu fona dahil oldu.

REKLAM

Fatih Terim açıklamasında ne dedi?

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Fatih Terim, 2 Haziran’da soruşturmayı yürüten savcılığa ifade verdi.

Terim, açıklamasında Seçil Erzan’ı 5-6 yıldır Denizbank şube müdürü olarak tanıdığını, 11 yıldır da bankanın müşterisi olduğunu söyledi.

Terim, “Fatih Terim fonu” olarak da adlandırılan dolandırıcılık olayıyla ilgili savcılığa şu açıklamayı yaptı:

“Yani tüm bankacılık işlemlerim çalıştığım bankanın çalışanları tarafından yapılıyordu. Hayatımda Denizbank’ın hem Florya hem de Levent şubesine gitmedim. Paraya ihtiyacım olduğunda akrabalarıma ve aile dostlarıma soruyorum. . Bankadan para almaya gidiyorlar, ihtiyaç duyulduğunda bana getiriyorlar. Bazen “Çalışanlarım bankadan ihtiyacım olan parayı alıp bana veriyordu. Evrak imzalamam gerektiğinde Seçil Erzan zaman zaman yanıma geldi ve Florya fabrikalarında imzamı aldım. Hatta evime geldiğinde kağıtları bile imzaladım.”

“Yani bu fon için benden kimse para istemedi. Ben Seçil Erzan’a bu fonla ilgili para vermedim. Hesabıma ne olduğunu öğrenmek için Denizbank’ta çalışan Rüya Hanım’a mesaj yoluyla ulaştım. ve bana bilgiyi göndereceğini söyleyen bir mesaj gönderdi.

REKLAM

Gönderilen Excel e-tablosunda 3 öğe görünüyordu. İlkinde 219 bin 300 dolar, 47 bin 400 lira (mevduat) ve 3 milyon dolar emanet gibi bilgiler yer alıyordu. Daha sonra Seçil Erzan olayını öğrenince bankaya kızdım ve bankadaki tüm paramın eşim Fulya Terim’in Garanti Bankası’ndaki hesabına aktarılmasını talep ettim. “Az önce bahsettiğim mesajla bana gönderilen 219 bin 300 dolar, 47 bin 400 liralık paranın eşimin hesabına geldiğini ancak 3 milyon doların henüz gönderilmediğini öğrendim.”

“Ne kadar zarara uğradığımın farkında bile değilim. Ancak şu ana kadar bankacılık işlerimi yürüten Seçil Erzan’dan, Rüya Hanım’dan ve bankacılık işlemlerimde usulsüzlük yapan diğer Denizbank çalışanlarından şikayetçiyim. “

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu