Suda cenaze eritme nedir, İngiltere neden bu hizmeti sunmaya başlayacağını açıkladı?

0

İngiltere’nin en büyük cenaze hizmeti sağlayıcısı, bu yıl resomation olarak da bilinen bir tasfiye hizmeti sunmaya başlayacağını duyurdu. Peki bu uygulama nedir ve neden çevre dostu olarak kabul edilir?

Birleşik Krallık, ‘yeşil cenaze hizmetlerine’ yönelik artan talebi karşılamak için bu yıl ilk kez cesetlerin buzlarını çözmeye başlayacak.

Avrupa’da bir kişi öldüğünde, cenaze için iki seçenek vardır: cenaze töreni ve ölü yakma. Ancak şimdi yeni, daha sürdürülebilir yöntemler keşfediliyor.

Aquamation, resomation veya alkalin hidroliz yöntemi olarak da bilinen su, vücudu sadece kemikler kalacak şekilde eritmek için kullanılır.

Bu süreçte ceset, su ve alkali solüsyonla dolu çelik bir kaba konur. Vücut daha sonra ısıtılır ve kimyasal bileşenlerine ayrıştırılır.

Yaklaşık üç ila dört saat sonra, vücuttan geriye yalnızca beyaz bir toz haline getirilen ve bir kap içinde aileye verilen kemikler kalır.

Birleşik Krallık’ın en büyük cenaze hizmeti sağlayıcısı Co-op Funeralcare, uygulamayı bu yılın sonlarında başlatacağını duyurdu.

Birleşik Krallık’ta, sağlık, güvenlik ve çevre düzenlemelerine uyulması koşuluyla bir cesedi eritmek zaten yasaldı, ancak bu, hizmetin ülke çapında ilk kez büyük ölçekte sunulması olacak.

Bu yöntem, 2021’de Güney Afrikalı apartheid karşıtı Desmond TuTu’nun ölümünden sonra uygulandı. TuTu’nun ölümünden sonra çevre dostu bir şekilde kovulmak istedi.

İngiliz şirketi Resomation’a göre, bu yöntem yakmaya göre beş kat daha az enerji tüketiyor.

Cenaze endüstrisinin çevresel etkisi

Kindly Earth’ü yeniden canlandırma şirketinin direktörü Julian Atkinson, “On yıllardır, yaşam düzenlemelerinin sona ermesi söz konusu olduğunda yalnızca iki ana seçenek vardı: cenaze töreni ve ölü yakma,” dedi. Diyor.

Atkinson, “İnsanlara bu dünyayı nasıl terk edecekleri konusunda başka bir seçenek sunacağız çünkü bu doğal süreç ateş yerine su kullanıyor, bu da onu vücut ve çevre için daha nazik yapıyor” dedi. konuşur.

Co-op Funeralcare şirketinden YouGov tarafından yaptırılan bir araştırma, Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin %89’unun yeniden devreye alma terimini hiç duymadığını ortaya çıkardı. Suda eritme işlemi anlatıldığında %29’u bu yöntemin uygulanmaya başlanması halinde kendi cenazelerinde de bu yöntemi tercih edeceklerini söyledi.

Geleneksel bir ateş yakma işleminde yaklaşık 245 kg karbon emisyonu meydana gelir. Bu, bir akıllı telefonu 29.000 kez şarj etmeye eşdeğerdir.

Geleneksel gömülerin de olumsuz çevresel sonuçları vardır. Mumyalama işleminde kullanılan kimyasallar sızabilir ve çevredeki toprağı ve su yollarını kirletebilir.

Suda eritme yöntemini hangi ülkeler kullanıyor?

İngiltere, bu yöntemi ön plana çıkaran tek Avrupa ülkesi değil.

İrlanda bu yıl ilk çamur tesisini açmaya hazırlanıyor. Bu hizmet Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Güney Afrika’da da mevcuttur.

Belçika ve Hollanda da bu uygulamayı başlatmak isteyen diğer Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor ancak önce aşılması gereken yasal engeller var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking