Soğuk algınlığından korunmak için neler yapılabilir?

0

Kışın bunu daha çok görüyorsunuz. Bu mevsimde sıcaklık değişimleri daha fazla olduğu için insanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçiriyor, bu nedenle hastalık toplu alanlarda çok hızlı bulaşıyor ve okullarda, metrolarda, alışveriş merkezlerinde, araçlarda, toplu taşıma araçlarında ve iş ortamlarında kişiden kişiye hızla yayılabiliyor. Öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, terleme, ağız kuruluğu, geniz akıntısı, yutma güçlüğü, gözlerde sulanma ve sulanma gibi çok sayıda belirtiyle kendini gösterir.

Nasıl bulaşır?

Çocuklar genellikle hastalığı okulda yakalayıp eve yani aileye getiriyor ve bulaştırıyor. Daha sonra anne veya baba hastalığı işyerine getirip meslektaşlarına bulaştırırken, kardeşler de hastalığı başka okullara götürüp sınıf arkadaşlarına bulaştırıyor. Veya toplu taşıma, alışveriş merkezi gibi yerlerde edinilen solunum yolu enfeksiyonları hızla yayılarak aile bireylerine de bulaşabiliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından en çok çocuklar etkileniyor, bunu yaşlılar takip ediyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ilk müdahale burun tıkanıklığını gidermektir. Burun tıkanıklığı giderilmediğinde ağızdan nefes almaya bağlı boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonlarının sıklığı artar. Yine burun tıkanıklığına bağlı olarak kulaklarda dolgunluk, basınç artışı ve tıkanıklık meydana gelir ve özellikle çocuklarda kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığı yüksektir.

Yine burun tıkanıklığı nedeniyle burundan gelen akıntı öksürüğe neden olur ve hastalığın yayılmasına neden olur. Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, gözlerde sulanma, yüksek ateş, yaygın kas ve eklem ağrılarına neden oluyorsa grip, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, geniz akıntısı ve hafif öksürüğe neden oluyorsa soğuk algınlığı olarak adlandırılıyor. Yetişkinlerin ve çocukların korunması için genel hijyen kurallarına uymak, hastalardan uzak durmak, öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmak genel önlemlerdir, herkesin bunlara uyması gerekir. Virüslerin yok edilmesini kolaylaştıracağından bol miktarda sıvı içilmesi tavsiye edilir. Adaçayı, ıhlamur ve bal gibi doğal maddeler iyileşmeyi hızlandırır. But çorbası, tavuk suyu, vitamin açısından zengin turunçgiller gibi antioksidan içeren doğal besinlerin tüketilmesi iyileşmeyi hızlandırır.

Nasıl daha az hastalanırız?

Profesör. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, şunları söyledi: ”Özellikle şiddetli burun tıkanıklığı olan çocuk ve yetişkinler, hafif bir enfeksiyonla daha da hastalanıyor. Burun alerjisi, çocuklarda geniz eti, erişkinlerde ise burun ve burun eğrilikleri üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha geç iyileşmesine ve daha uzun sürmesine neden olur. “Bu kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonları hemen akciğerlere yayılıyor, kulakları etkiliyor veya sinüzite dönüşüyor” dedi. Kendinizi korumak için ne yapılmalı? -Hasta kişiler, hastalıklarını başkalarına yaymamak için çaba göstermelidir.

– Kış mevsimine özel vitamin kaynağı olarak bilinen turunçgillerin ve doğal bağışıklığı güçlendiren besinlerin tüketilmesi gerekir.

-Hastalık varsa ilk yardım için burnumuzu açık tutmaya çalışmalıyız.

-Sürekli hastalanıyorsanız kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir.

-Kış mevsimine uygun giyinmeniz, yemek yemeniz ve uyumanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu