Sarıyer’de sağanak… Semt pazarını su bastı, araçlar mahsur kaldı!

0

İstanbulGün boyu süren şiddetli yağışın ardından Ayazağa Mahallesi Hadım Koruyolu Caddesi üzerinde bulunan semt pazarını su bastı. Yağmur suyu giderinin tıkanması nedeniyle rögardan taşan su, pazar meydanını göle çevirdi. Son anda ürünlerini tezgahta bulunduran pazarlamacılar, meyve ve sebze dolu tepsi ve kutuları suyun altında bırakmak zorunda kaldı.

TAHLİYE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!

İhbarın ardından pazar meydanına sevk edilen belediye yetkilileri, çevrede önlem alarak caddede biriken suyun tahliyesi için çalışma başlattı. Bazı sürücüler uyarıları dikkate almayıp göle dönüşen yoldan karşıya geçmeye çalışırken araçları suya saplandı. Sürücülerden biri su çekilene kadar bir süre aracında bekledi.

Belediye yetkilileri, pazar meydanı ile Ayazağa deresini ayıran istinat duvarına iş makinesi yardımıyla delik açarak suyu tahliye etti. Suyun bir kısmını boşalttıktan sonra otomobilinde sıkışan sürücü çevredekilerin yardımıyla araçtan çıkarıldı.

Yolu göle çeviren yağmur suyunun tamamen boşaltılması için çalışmalar sürüyor.

ARABASINDA SIKIŞTI

Tüm uyarılara rağmen aracını suya sürerek bir süre aracının içinde mahsur kaldı. Bekir KoçyiğitDedi ki:

“Bildiğiniz gibi trafik çok yoğundu, her yer tıkanmıştı. Burada da tıkanmıştı. Bir anda açıldı, ben de geçebilirim diye düşündüm. Yol kapanmamıştı, güvenlik önlemi yoktu. ama biraz önce de aynı su birikintisi vardı, oradan geçtim. İşte” Yolun yarısına geldiğimizde araç durdu. Yani sıkışıp kaldık. Bir süre sıkışıp kaldım ama arkadaşlarım sayesinde bana yardımcı oldular.”

“TASARIM HATASI”

sokaktaki tüccar Ferhat ÇakırSu baskınının teknik bir hatadan kaynaklandığını ileri sürerek şunları kaydetti:

“Zaten bütün gün yağmur yağıyordu. Zaten 2001’de de olmuştu bu kaza ama bu kadar değil. Şimdi dereye kanalizasyon açtılar. Deşarjdan önce kapattılar, görsel hizmet verildi ve park yaptılar. Burada Sarıyer Belediyesi’nin hatası var.” Hayır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptı. Orada demir ızgaralarımız vardı, su doğrudan dereye akıyordu. Kapattıkları için bu oldu. Devasa Ayazağa’nın merkezindeki market İlçe bugün saat 15.00’ten sonra felç oldu, sokaklar bile felç oldu, her şey felç oldu.

Bu saat geçti ve insanlar çalışıyor, yazık ki işçi oluyorlar. Mühendislik hatasından başka bir şey değil. Yani görselleştirme bazlı hizmet yerine mühendislik bazlı hizmet vermiş olsalardı bu olay yaşanmayacaktı. Kimse mağdur olmayacaktı. Esnafın evlerinin sular altında kalması üzücü. Esnaf perişan oldu, günümüz mahvoldu. Rögar kapakları arızalandığı için su baskını yaşandı. Buradakiler yetersizdi ve işe yaramadı. Gelen suyu tahliye edemedi. Suyu tahliye edemeyince sel meydana geldi. Yoksa yayın zamanında oluştu, iyiydi, bu olayla karşılaşmadık. Manav arkadaşlarımız su sızıntısı yaşadılar, sular çekilince onların kasalarını ve eşyalarını göreceksiniz. Bu adamlar kayıplara uğradı, bu çok yazık. İşçiler, soğuk, fırtına, yağmur, 3k“Onlar kâr etmeye çalışıyor ama başkalarının hatalarından, cezalarından zarar gören biziz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking