Scholz: Suudi Arabistan’a yakın tarihte Eurofighter savaş uçağı teslimatı olmayacak

0

Almanya’daki koalisyon ortaklarını krize sokan Suudi Arabistan’a silah satışı, Scholz hükümetini zora sokuyor. Bir hükümet kaynağı, Berlin’in 2025’te sona erecek yasama meclisine kadar konuyla ilgili bir karar vermeyeceğini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin yakın gelecekte Suudi Arabistan’a Eurofighter savaş uçağı teslim etmeyeceğini söyledi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Scholz, Alman hükümetinin ortakları arasında Eurofighter savaş uçaklarının Riyad’a satışı konusunda fikir birliği olup olmadığını sordu, “Eurofighters’ın Suudi Arabistan’a teslimine ilişkin herhangi bir karar Beklenilebilir. Gelecekte gündemde olmadığını söyleyebilirim.” o cevapladı.

Suudi Arabistan, 2015’ten beri Yemen’de İran destekli Şii Husilerle savaşan koalisyona liderlik ediyor.

Savaş onbinlerce insanın hayatına mal olurken ve milyonlarca insanı aç bırakırken, aynı zamanda dünyanın en büyük insani krizlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Almanya’daki koalisyon ortaklarını krize sokan Suudi Arabistan’a silah satışı, Scholz hükümetini zora sokuyor.

Bir hükümet kaynağı Reuters’e, Berlin’in 2025’te sona erecek yasama meclisine kadar bu konuda bir karar vermeyeceğini söyledi.

Alman gazetesi SZ, bir hükümet belgesine atıfta bulunarak, “Riyad’a ihracat lisansı başvurularının Yemen’deki savaşın sonuna kadar erteleneceğini” duyurdu.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin ardından Almanya, Riyad’a silah satışını durdurdu.

Berlin bu adımla ABD, Fransa ve İngiltere gibi müttefiklerinden daha sert bir tavır aldı.

Eurofighter savaş uçaklarının üçüncü ülkelere satışı, uçağı ortak üreten Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya hükümetlerinin onayını gerektiriyor.

Çünkü Eurofighter, İngiliz savunma şirketi BAE Systems, Alman-İspanyol ortaklığı Airbus ve İtalyan Leonardo firmasının oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından üretiliyor.

Ancak üretim İngiltere’de yapılsa da silah teçhizatının önemli bir kısmı Almanya tarafından sağlanıyor.

Yani jet bileşenlerinin üçte biri Almanya’dan geliyor.

Almanya’daki koalisyon ortaklarından ikisi Suudi Arabistan’a satış konusunda hevesli olsa da Yeşiller Partisi buna şiddetle karşı çıkıyor.

Bu durum ülkede koalisyon krizine neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu