Almanya NATO’nun tarihteki en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapacak

0

Air Defender 23 tatbikatına Türkiye dahil 25 NATO üyesi veya ortak ülke katılıyor.

Almanya önümüzdeki hafta NATO tarihinin en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

250’den fazla uçağın katılacağı tatbikat nedeniyle bazı sivil havacılık uçuşlarının kesintiye uğrayacağı ve gürültü seviyesinin artacağı uyarısında bulunuldu.

Tatbikat hakkında bilgi veren Alman ve Amerikalı yetkililer, tatbikatı ittifak üyelerini ve Rusya gibi potansiyel düşmanları etkilemeyi amaçlayan bir güç gösterisi olarak nitelendirdi.

En büyük katılım ABD’den

NATO üyesi bir ülkeye yönelik bir saldırıya verilecek yanıtı simüle edecek olan Air Defender 23 tatbikatına 25 ülkeden 10.000 kişinin katılacağı belirtilmelidir.

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye adına tatbikata katılacak 151’inci Filo Komutanlığına ait 3 adet F-16 uçağının Merzifon’dan havalanarak Almanya’daki Schleswig hava üssüne ulaştığını duyurdu.

12-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan tatbikata en fazla katılım 2 bin asker ve 100 uçakla ABD’den geldi.

ABD’nin Almanya büyükelçisi Amy Gutmannsh, “Bu, şüphesiz ilk müdahale ekibi olarak NATO’daki müttefik kuvvetlerimizin çevikliğini ve hızını gösterecek” dedi.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Michael Loh da tatbikatın sadece NATO içinde değil, diğer müttefikler ve ortaklarla da koordinasyon sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Tatbikata NATO’ya katılmayı bekleyen İsveç’in yanı sıra Japonya da katılıyor.

“Savunma için Egzersiz”

Uzun yıllardır planlanan tatbikat, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgali ile NATO topraklarına ciddi bir saldırı olasılığına yönelik hazırlıkları hızlandırdığı zamana denk geldi.

Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, tatbikatla ilgili olarak, “NATO topraklarının kırmızı çizgi olduğunu ve bu bölgenin her karışını korumaya hazır olduğumuzu gösteriyoruz” dedi. dedi.

Ancak bu, örneğin Polonya ile Litvanya arasındaki Baltık Denizi kıyısındaki Rus toprakları Kaliningrad’a uçmak anlamına gelmiyor, Gerhartz, tatbikatın savunma amaçlı olduğunu vurguladı.

Gerhartz, dev tatbikatın Avrupa’daki sivil havacılığa bazı olumsuz etkilerinin olacağını da vurguladı.

Gerhartz “Sivil havacılık trafiğinde kısıtlamalar olabileceğini biliyorum. Uçak gürültüsüne gelince, uçtuğumuz yerlerde tabii ki yüksek bir yoğunluk olacak.” sağlanan bilgiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş