IKEA mercek altında: Mobilya devi, Romanya’daki ormanların ‘sistematik tahribatı’ ile suçlanıyor

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Çevre aktivistleri, İsveç merkezli mobilya mağazası IKEA'nın tedarikçilerini Romanya'nın yozlaşmış atmosferinden yararlanarak ülkenin ormanlarını sistematik olarak yok etmekle suçladı.

REKLAM

Ünlü mobilya mağazası IKEA, Romanya'nın biyolojik açıdan zengin ormanlarını hızlı ve sistematik bir şekilde yok etmekle suçlanan çevreciler tarafından uzun süredir hedef alınıyor.

Son araştırmalar, mobilya devinin Avrupa'nın en büyük ve en eski orman alanlarından biri olan Karpatlar üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.

Çevreci sivil toplum örgütü Greenpeace'in hazırladığı rapora göre, ülkedeki kanunların yetersizliği ve yolsuzluk nedeniyle son 20 yılda Romanya'nın kadim ormanlarının yüzde 50'sinden fazlası yok oldu.

Raporda, bir kısmı korunan alanlarda meydana gelen bu yıkımda IKEA ve onun en büyük iştiraki Ingka Grubu'nun oynadığı rol ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Romanya ormanları neden tehlikede?

Romanya'daki yaklaşık 3.000 kilometrekarelik orman, Avrupa yasaları kapsamında Natura 2000 alanları olarak korunuyor. Ancak Romanya'nın milyarlarca dolarlık kereste endüstrisi, “kereste mafyası” olarak adlandırılan sistematik yolsuzluk ve zayıf kanuni yaptırım gibi sorunlarla kuşatılmış durumda. Ormansızlaşma ve sorumsuz ormancılık uygulamaları da ormanlar için bir tehdit oluşturmaktadır.

2019 yılında hazırlanan hükümet raporundan sızdırılan veriler, ülke ormanlarında her yıl yaklaşık 40 milyon metreküp odun kesildiğini, bunun yarısının da kaçak olarak toplandığını ortaya koyuyor.

2020 yılında Avrupa Komisyonu, STK'lar tarafından Natura 2000 koruma alanlarındaki bakir ormanların yok edilmesini önlemek için harekete geçmemekle suçlanan Romanya hükümetine karşı harekete geçti.

Komisyon, davayı Avrupa Adalet Divanı'na taşımakla da tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir adım atılmadı.

İklim kriziyle mücadele amacıyla çevre hukuku alanındaki faaliyetleriyle tanınan sivil toplum kuruluşu ClientEarth'te görev yapan avukat Agata Syfraniuk, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Avrupa Komisyonu'ndan gelen bazı iyileştirmelere ve uyarılara rağmen Romanya, AB'de kalan son büyük eski ormanları yeterince koruyamadı.” Hukuki görevini yerine getirmemeye devam ediyor” dedi.

“Komisyon, Romanya'nın AB doğa yasalarını açıkça göz ardı etmesini Avrupa'nın en yüksek mahkemesine götürmediği sürece, bu önemli ormanların geleceği çok kötü görünüyor” diye ekledi.

IKEA Avrupa ve Romanya yasalarını ihlal ediyor

Çevre örgütleri Agent Green ve Bruno Manser Fonds dokuz orman alanını inceledi. Bunlardan yedisinin Ingka Grubuna ait olduğu, diğer ikisinin ise IKEA'nın tedarik zincirine bağlı kamu orman arazileri olduğu belirlendi.

Kuruluşların geçtiğimiz nisan ayında yayınladığı “IKEA: Dışarıdan Akıllı, İçeriden Çürük” başlıklı raporda, Avrupa veya Romanya mevzuatını ihlal eden en az 50 şüpheli uygulamanın yanı sıra kötü orman yönetimi uygulamaları ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Bunlar arasında biyolojik çeşitlilik açısından zengin orman alanlarının yok edilmesi, izin verilen maksimum ağaç hacminin aşılması ve antik meşe, kayın ve ölü ağaçlar gibi biyolojik çeşitlilik açısından zengin ağaçların korunmaması yer alıyor.

Korunan alanlar da dahil olmak üzere incelenen tüm ormanlar, toprak ve ekosistemlerin ciddi şekilde bozulmasına neden olan yoğun ticari ağaç kesimine maruz kalmıştır.

Araştırmacılar, Romanya'daki her bir Ingka Yatırım arazisinin orman yönetimi türlerini incelediler ve toplam alanın yalnızca %1'inin sıkı bir şekilde korunduğunu buldular. Rapora göre, Natura 2000 koruma alanlarına denk gelip gelmediğine bakılmaksızın, yaklaşık yüzde 8'i kısmen korunurken, yüzde 90'dan fazlası endüstriyel ahşap üretiminde kullanıldı.

IKEA Greenpeace tarafından yakın gözetim altında

Greenpeace Orta ve Doğu Avrupa (CEE), yukarıda bahsedilenden bağımsız bir çalışma için, IKEA'nın tedarik zincirlerini incelemek amacıyla Romanya'nın yaşlı ormanlarını ziyaret etti.

“Gerçeklerden Bir Parça: Romanya Karpatlar'ındaki Kadim Ormanların Tahribi” başlıklı raporda, IKEA'nın ana ahşap ürünlerini sağlayan en az yedi tedarikçinin, aralarında iki Natura 2000 koruma alanı da bulunan eski ormanların “sistematik yok edilmesiyle” bağlantılı olduğu belirtildi.

Bu mobilya üreticilerinin en az 30 ürününün Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık dahil 13 ülkedeki IKEA mağazalarında olduğu tespit edildi.

REKLAM

IKEA'nın tedarik zincirinden sorumlu franchise veren Ingka ve Inter IKEA Grubu, her iki soruşturmadaki tüm iddialara şiddetle karşı çıkıyor.

Ingka Grubundan yapılan açıklamada, “yetkililerin orman düzenlemelerine uyulmadığı yönünde hiçbir kanıt bulamadıkları” ve uygulamalarının “ulusal yasalar ve Orman Yönetim Konseyi (FSC) gibi uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından belirlenen sıkı çevre standartlarına uygun olduğu” belirtildi. “.

Inter IKEA Grubu, koruma altındaki yaşlı ormanlardan elde edilen odunu kabul etmediğini belirterek şunları söyledi: “Greenpeace raporunda özetlenen kaynak kullanımı uygulamaları yasaldır ve yerel ve AB yönetmeliklerine uygundur.”

Çevre aktivistleri ise kanıtlarının sağlam olduğunu savunuyor.

Bruno Manser Fonds Eastern Europe aktivisti Ines Gavrilut, IKEA'nın hangi bağlamda çalıştığına değinmediğini ve bunun çok önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Romanya'da çok fazla yolsuzluk olduğunu herkes biliyor. Her şeye rağmen bu böyle. Kağıt üzerinde yasal gibi görünse de, saha denetimleri sırasında bozulma ve yıkıma dair açık deliller var.” “Buldum” dedi.

REKLAM

“IKEA'nın buradaki ormanları satın almak için yoğun yatırım yapması tesadüf değil çünkü bu ormanlar çok büyük ağaç kesme fırsatları sunuyor.”

Bazı orman savunucuları, IKEA'nın yaşlı ormanları korumada başarısız olduğunu söyledikleri bir sertifika programı olan FSC'nin arkasına saklandığını da düşünüyor.

“Yaşlı orman” nasıl tanımlanır?

Romanya'daki “yaşlı orman” tanımı şu anda Avrupa Komisyonu tarafından önerilenden çok daha katı.

IKEA'nın, ormanların korunamaması ve yoğun ağaç kesiminin şu anda olduğu gibi devam edebilmesi için yaşlı ormanların mümkün olduğunca katı bir şekilde tanımlanmasını istediği ileri sürülüyor.

Anlaşmazlığın olduğu başka alanlar da var. Şu anda yalnızca yönergeleri temsil eden AB Biyoçeşitlilik Stratejisi ve Ormancılık Stratejisi 2030, AB düzeyinde yasal olarak bağlayıcı değildir.

REKLAM

Greenpeace CEE biyoçeşitlilik kampanyacısı Spela Bandelj Ruiz, “Karpat ormanları gibi biyolojik çeşitlilik açısından en zengin alanlarımız, AB Biyoçeşitlilik Stratejisi 2030'da belirlenen hedeflere göre korunmalıdır” dedi.

“Ancak bu hedefler yalnızca kağıt üzerinde kalırken, Avrupa'nın en zengin ekosistemleri yok oluyor.”

“Ancak doğayı korumak ve restore etmek için yasal olarak bağlayıcı AB yasaları yürürlüğe girdiğinde, IKEA gibi şirketler gelecekte Romanya Karpatları örneğinde olduğu gibi Avrupa'nın doğal mirasının yok edilmesine katkıda bulunma sorunuyla karşı karşıya kalacak” diye ekledi.

“Hızlı Mobil İş Modeli”

Bu arada IKEA'nın “hızlı mobilya” iş modeli hızla büyüyor.

60'tan fazla ülkede 500'e yakın mağazası bulunan şirket, geçen yıl yaklaşık 50 milyar euro gelir elde etti.

REKLAM

Kâr amacı gütmeyen kuruluş Earthsight'a göre IKEA, 2019 yılında her saniyede bir ağaç tüketti ve dünya çapında 2.800 kilometrekareden fazla ormana sahip olarak büyümeye devam ediyor. Romanya'da 500 kilometrekareden fazla orman alanına sahip olan IKEA, ülkedeki en büyük özel arazi sahibi konumunda.

Biyoçeşitlilik açısından büyük önem taşıyan Romanya ormanları hızla yok oluyor ancak onları kurtarmak için henüz çok geç değil.

Çevreciler, Ingka ve IKEA'nın ilk adımının hatalarını kabul etmek olduğuna dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu