Sıcaklıklar rekor kırmaya devam ediyor: Geçen ay ‘en sıcak mart’ olarak kayıtlara geçti

0

Mart, rekor sıcaklıklara ulaşılan üst üste onuncu ay oldu.

REKLAM

Avrupa Birliği'nin (AB) Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), geçtiğimiz ayın dünyanın “en sıcak Mart ayı” olduğunu ve deniz yüzeyi sıcaklıklarının “şok edici” yeni bir seviyeye ulaştığını duyurdu.

Copernicus'un açıklamasında geçen ay ortalama yüzey hava sıcaklığının 14,14 derece olarak ölçüldüğü belirtildi.

C3S, Mart 2023'ün, sanayi öncesi dönem olarak adlandırdığı 1850 ile 1900 yılları arasındaki ortalama Mart sıcaklıklarından 1,68 santigrat derece daha sıcak olduğunu buldu.

Açıklamada, bu ölçümün Ocak ayı için 1991-2020 ortalamasının 0,73 derece üzerinde ve 2020'de kaydedilen bir önceki en sıcak Mart ayının 0,10 derece üzerinde olduğu belirtildi.

Mart ayının rekor sıcaklıklara ulaşılan üst üste onuncu ay olduğunu söyleyen İklim Değişikliği Servisi, “kaydedilen en sıcak” ayların Haziran 2023'ten itibaren devam ettiğine dikkat çekti.

“Denizlerin ısınması fırtınaların habercisidir”

C3S direktör yardımcısı Samantha Burgess, AFP'ye denizdeki durumun karadakinden daha az şok edici olmadığını ve küresel okyanus yüzeyi sıcaklık rekorunun Şubat ayından sonra Mart ayında kırıldığını söyledi.

Burgess, bu rekorun “inanılmaz derecede olağanüstü” olduğunu sözlerine ekledi ve ısınan okyanusların atmosfere daha fazla nem salması nedeniyle kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur gibi giderek artan düzensiz hava koşullarının artmaya devam etmesinin “büyük olasılıkla” olduğunu vurguladı.

Bu durumun, Rusya'nın son yılların en kötü sel felaketine uğramasında ve Avustralya, Brezilya ve Fransa'nın bazı bölgelerinin olağanüstü yağışlı bir Mart ayı geçirmesinde rol oynadığı düşünülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking