Microsoft, Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu

0

Microsoft, uzun bir aradan sonra Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu.

REKLAM

Apple hisseleri, talebin düşük olacağı beklentisiyle 2024’e son yılların en kötü başlangıcını yaptı. Microsoft’un gerisinde kalmamızdaki en büyük etken de bu oldu.

Yapay zeka çalışmalarıyla yatırımcıların ilgisini çeken Microsoft’un hisseleri yeni yılda yüzde 1,5 artışla 2 milyar 888 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı.

Apple ise %0,3 düşüşle 2,887 trilyon dolarlık piyasa değerine geriledi.

Dolayısıyla Apple, 2021 yılından bu yana ilk kez piyasa değeri açısından Microsoft’un altına düştü.

Son kapanışlara bakıldığında Kaliforniyalı Apple’ın hisseleri yılbaşından bu yana %3,3 oranında düşerken, Microsoft hisseleri ise %1,8 oranında artış gösterdi.

Apple’ın ana gelir kaynağı olan iPhone satışlarının özellikle Çin’de zayıf kalacağı yönündeki korkular hisse senedinin performansını olumsuz etkiliyor.

Yatırım aracılık şirketi Redburn Atlantic, müşterilerine gönderdiği brifing notunda şunları söyledi: “Çin, önümüzdeki yıllarda şirketin performansını olumsuz etkileyebilir.” Huawei rekabetinin yeniden canlanmasına ve Çin-ABD gerilimlerinin Apple üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çekti.

Piyasa değeri 14 Aralık’ta 3,81 trilyon dolara ulaşan Apple hisseleri, geçen yılı yüzde 48 kazançla kapattı.

ChatGPT yapımcısı OpenAI’nin yatırımı sayesinde 2023’te yapay zeka destekli araçları agresif bir şekilde piyasaya süren Microsoft’un hisseleri, geçtiğimiz yıl yüzde 57 değer kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu