Kuzey Kore’den ABD’ye alenen gözdağı! Tansiyon yine zirve yaptı: “Bir kazanın gerçekleşmeyeceğinin garantisi yok”

0

Kuzey Kore ile ABD arasında sürme eğiliminde olan yüksek tansiyon, Kuzey Kore’den yapılan yeni açıklamayla doruk noktasına ulaştı. Kuzey Kore savunma bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada, hava sahasının ihlal edildiğini iddia ederek ABD’nin “kışkırtıcı faaliyetlerini” durdurması gerektiğini söyledi. Bakanlık sözcüsü daha sonra ABD’yi uçaklarını düşürmekle tehdit etti.

KUZEY KORE’DEN ABD’YE KAPALI ANLATIM!

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkez Haber Ajansı’na (KCNA) göre, Kuzey Kore savunma bakanlığı sözcüsü, ABD’nin Kore yarımadasındaki hava faaliyetlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “ABD’nin stratejik keşif uçağının Doğu Denizi (Japonya Denizi) üzerinde düşürülmesi gibi sarsıcı bir olayın olmayacağının garantisi yok.” ifade kullanıldı

nklrr

Bölgedeki askeri durumun “onarılamaz” hale gelmesinden ABD’nin sorumlu tutulacağı vurgulanan açıklamada, ABD’nin Kuzey Kore’nin egemenliğine karşı casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddia edildi.

1969, 1994 ve 2003 yıllarında Kuzey Kore tarafından düşürülen ABD uçaklarının “kaderi” hatırlatılan açıklamada, “Her şeyin bir sınırı vardır” denildi. ABD’nin “kışkırtıcı hava casusluğu faaliyetlerinin bedelini ödeyeceği” iddia edildi.

kk

KUZEY KORE BİZİ TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR

Öte yandan Kuzey Kore, ABD’nin Güney Kore’ye nükleer enerjiye sahip denizaltılar gönderme planını kınadı ve planın bölgede nükleer çatışmaya neden olabileceğini söyledi.

Sözcü yaptığı açıklamada, 1981’den bu yana ilk kez bölgeye giren nükleer başlıklı denizaltıların bölgesel çatışmalara ve askeri gerilimlere neden olabileceğini söyledi.

Nükleer denizaltıların Kuzey Kore’ye karşı “açık nükleer şantaj” olduğunu vurgulayan sözcü, planı kınadı ve “Kuzey Kore’nin ABD’nin sorumsuz eylemlerini önlemek için nasıl karşılık vereceğini açıkça göstermesi gerektiğini” kaydetti. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan'ın açıklamalarına destekErdoğan’ın açıklamalarına destek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu