Kosovalılar Schengen bölgesine artık vizesiz seyahat edecek! 1 Ocak’tan itibaren başlıyor

0

2012 yılında Avrupa Birliği (AB) kurumları, Kosova’nın vizesiz seyahat hakkına sahip olabilmesi için 95 kriteri karşılamasını zorunlu kıldı. Süreç, Kosova’nın bazı kriterleri karşılayamaması ve AB’nin yeni kriterler ekleme konusundaki isteksizliği nedeniyle birçok kez engellendi.

AA’ya göre AB, vize muafiyetini Sırbistan’la diyalog da dahil olmak üzere Kosova’nın birçok konuda atmasını istediği adımlar için bir “yem” veya “ödül” olarak da kullandı. Kosovalı siyasiler aynı zamanda o dönemde yapılan tüm seçimlerde vizesiz seyahat hakkının kazanılmasını kampanya vaadi olarak gösterdiler.

Yaklaşık her üç Kosova vatandaşından biri Avrupa ülkelerinde yaşıyor ve bu nedenle Kosovalılar için vize muafiyeti bir turist ziyaretinden çok daha fazlası anlamına geliyor.

10 yılı aşkın süren bu süreçte Kosovalılar doğum, düğün, mezuniyet, taziye gibi en özel anlarda birinci derece yakınlarının yanında olamamış ya da yerel kurumların yaptığı araştırmalara göre “yüzlerce yıl” harcamışlardır. Toplamda milyon avro” tutarında bir para ödeyerek ne tür bir yanıt alacaklarını bilmeden vize istediler.

Spor, sanat ve sinema da dahil olmak üzere birçok alanda ülkenin en tanınmış profesyonelleri ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanan öğrencilerin bile vize başvuruları sıklıkla reddediliyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından AB kurumlarına entegrasyon ivme kazanan Kosova, 2023 yılının ilk yarısında Almanya ve Avusturya başta olmak üzere birçok AB ülkesinin kendilerini karamsar ülkeler olarak ikna etmesiyle vize muafiyeti konusunda AB kurumlarından olumlu yanıt alabildi. Fransa ve Hollanda gibi.

Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya 2009 yılında, Arnavutluk ve Bosna-Hersek ise 2010 yılında Schengen bölgesine vizesiz seyahat etme hakkını elde etti.

GÖÇ SORUNU

Kosova hükümeti, 1 Ocak tarihi belirlendikten sonra beklenen işçi göçünü önlemek veya en azından azaltmak için Kasım ve Aralık aylarında kampanya yürüttü. Vizesiz seyahat imkanının başlamasıyla birlikte özellikle gençlerin AB ülkelerine göç edeceği tahmin ediliyor.

Yaşam standardının istenilen seviyede olmaması nedeniyle 2015 ve 2016 yıllarında AB ülkelerine kitlesel göçle karşı karşıya kalan Kosova, kazanımlarını kaybetmemek için halkını vizesiz seyahat kuralları konusunda bilgilendirmeye çalışıyor. Elde edilen. yıllar süren çabanın ardından geldi.

Şu anda ülkenin en önemli sorunlarından biri olan göç, vizesiz seyahatin başlaması ve nisan ayında yapılacak nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasıyla gün yüzüne çıkabilir.

Thumbs_b_c_ca6c40fa7bfd8e5cee77195bc259351c

AB ÜYELİK BAŞVURUSUNU 1 YIL ÖNCE YAPTTI

Vize muafiyeti kararının uygulanmasının ardından ülkenin AB’ye daha da yakınlaşacağı tahmin ediliyor. Kosova’nın AB’ye üyelik başvurusunu yapmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bu konuda olumlu bir yanıt alamadı.

Kasım ayında Gürcistan’a AB aday ülke statüsü verilmesinin ardından, üyelik başvurusunda bulunan ancak henüz aday ülke statüsü verilmeyen tek ülke olarak Kosova kaldı.

Kuzey Kosova’da 2023 yılı boyunca yaşanan gerginliklerin ardından AB, ülkeye bazı cezai tedbirler uyguladı. Tedbirler özellikle ülkenin çeşitli sektörlerde AB fonlarından yararlanmasını engelliyor.

Kosovalı liderler, tedbirlerin kaldırılması konusunda üzerlerine düşeni yaptıklarını söylüyor ve bu “haksız” tedbirlerin bir an önce kaldırılması çağrısında bulunuyor.

Liderler ayrıca Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne tam üye olması ve NATO üyeliğinin ön şartı olan Barış için Ortaklık programına üye olması için AB ülkelerinden destek almayı da umuyorlar. (AA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İsrail'de seçimler ikinci kez ertelendiİsrail’de seçimler ikinci kez ertelendi
Cansız bedenini görünce gözyaşlarına boğuldu.Cansız bedenini görünce gözyaşlarına boğuldu.
Yarın İstanbul'un bu sokakları trafiğe kapatılacak!  İşte alternatif rotalarYarın İstanbul’un bu sokakları trafiğe kapatılacak! İşte alternatif rotalar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu