IBM veri hatalarını aşarak kuantum bilişimin şifresini çözmeyi hedefliyor

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Kuantum bilgisayarların geliştirilmesindeki temel sorunlardan birinin veri hataları olduğunu söyleyen IBM, yeni çipin devrim yaratabileceğini söylüyor.

REKLAM

Teknoloji devi IBM, geleneksel bilgisayarların yeteneklerinin ötesindeki sorunları çözmeye yardımcı olacağını umduğu yeni bir çip ve makineyi piyasaya sürerek kuantum hesaplama hedeflerinde önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

IBM, şirketlerin ve ülkelerin çok sayıda hesaplamayı aynı anda ve olağanüstü hızlarda gerçekleştirebilen kuantum makineleri geliştirmek için yarıştığı bir dönemde New York’ta düzenlenen bir etkinlikte yeni çipini tanıttı.

Yeni çip, normal bir bilgisayarın dijital bitlerine eşdeğer olan 1000’den fazla kübite sahip.

Kuantum bilgisayarların geliştirilmesindeki temel sorunlardan birinin verilerdeki hatalar olduğunu söyleyen IBM, makinelerin içindeki çipleri bağlamak için yeni bir yöntem bulduğunu ve 10 yıl içinde yeni kod bağlantı hatasıyla çok daha yetenekli kuantum makineleri üretebileceğini söyledi. .

“Heron” adı verilen üç çipin kullanıldığı bu makinelerden ilkine Quantum System Two adı verildi.

IBM’in kıdemli başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Dario Gil, “Kuantum bilgisayarların bilimin yeni sınırlarını keşfetmek için bir araç olarak kullanıldığı bir çağdayız” dedi.

“Kuantum sistemlerinin modüler mimariler aracılığıyla nasıl ölçeklenebileceğini ve değer sunabileceğini geliştirmeye devam ederken, endüstriyel ölçekte bir kuantum teknolojisi yığınının kalitesini daha da artıracağız ve bunu daha karmaşık çözümlerin sınırlarını zorlayacak kullanıcılarımıza ve ortaklarımıza sunacağız. . Sorunlar var,” dedi Gil.

IBM, kuantum makinelerinin ne zaman ticari hale gelebileceğini henüz tahmin etmiyor.

Hayat değiştiren keşif

Her yıl düzenlenen IBM Quantum Zirvesi’nde şirket ayrıca yeni ilaç keşfi gibi kuantum bilişimin potansiyel gücünü gösteren 10 projeyi de sergiledi.

Yaşam bilimlerindeki sorunları çözmek için kuantum algoritmaları geliştiren Algorithmiq de bunlardan biri oldu ve IBM donanımı üzerinde bugüne kadarki en büyük ölçekli hata azaltma deneylerinden birini başarıyla gerçekleştirdi. Şirket, bu başarının kendisini IBM ile birlikte kullanışlı kuantum elde etme konusunda öncü olarak konumlandırdığını, bu da kuantum bilgisayarının gerçek dünyadaki kullanım durumları için normal hesaplama yöntemlerinin yeteneklerinin ötesinde sağlam hesaplamalar gerçekleştirme yeteneğine bir referans olduğunu söyledi.

Kurucu ortak ve CEO Sabrina Maniscalco, “Bugün, Algorithmiq’in önde gelen hata azaltma tekniklerinin güçlü olduğunun ve bizi gerçek dünyadaki ticari uygulamalar için kuantum faydası çağına taşıyacak belirli kullanım durumları üzerinde büyük ölçekli deneylere olanak sağlayacağının bir kez daha onaylandığını temsil ediyor” dedi. Algorithmiq’ten.

Maniscalco Euronews’e şunları söyledi: “Bir profesör olarak hayatımın 20 yılını gürültülü kuantum sistemleri üzerine çalışmaya adadım ve bu tür deneylerin bu kadar kısa sürede mümkün olabileceğini hiç düşünmemiştim.”

Kuantum ve yapay zeka

Teknoloji devi aynı zamanda kuantum kodlarını programlamak için IBM’in kurumsal yapay zeka platformu Watsonx’ta üretken yapay zeka kullanımına da öncülük ediyor.

IBM Başkan Yardımcısı Jay Gambetta, “Üretken yapay zeka ve kuantum hesaplamanın her ikisi de bir dönüm noktasına yaklaşıyor ve bize endüstriyel ölçekte atılımlar için kuantum algoritmalarının nasıl oluşturulabileceğini basitleştirmek üzere Watsonx’ın güvenilir temel modelleme çerçevesini kullanma fırsatını veriyor” dedi.

Gambetta, “Bu, kuantum bilişime nasıl erişilebileceğini ve bilimsel keşif için bir araç olarak kullanıcılara nasıl sunulabileceğini genişletmeye yönelik önemli bir adımdır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş