Fransa’da dar gelirli aileler için aylık 100 euroya elektrikli araç kampanyası başlıyor

0

Fransa veya Avrupa’da üretilen elektrikli araç modellerine destek verecek kampanya, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, toplumun düşük gelirli kesimine yönelik “ayda 100 euro” elektrikli araç kiralama programını başlattı.

Yalnızca Fransa veya Avrupa’da üretilen elektrikli araç modellerinin destekleneceği kampanyaya 1 Ocak’tan itibaren rezervasyonlar kabul edilmeye başlanacak.

İlk etapta 2024 yılında en az 20 bin teslimatla başlayacak programın zamanla hızlanması bekleniyor.

Macron, sosyal ağlarda yayınlanan kampanya videosunda, karbondioksit emisyonlarını azaltmaya devam etmek için “ekolojik planlama” kapsamında “termal” araçların elektrikli araçlarla değiştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Kampanyanın Cuma gününden itibaren aktif hale geleceğini ifade eden Macron, “Amaç bunun yerine insanların ülkemizde üretilen elektrikli araçları satın almasına yardımcı olmak” dedi.

Rezervasyonlar, 1 Ocak’tan itibaren hükümetin web sitesi mon-leasing-electrique.gouv.fr üzerinden yapılabilecek.

Kampanya neyle ilgili ve kimler faydalanabilir?

Leasing olarak adlandırılan kiralama sözleşmesi, aracı satın almaya gerek kalmadan kullanma imkanı sunmaktadır. En az 3 yıl süreyle şart koşulan sözleşmeye göre ödemeler aylık 100 euro civarında olacak ancak aile modellerinde 150 euroya kadar çıkabiliyor.

Kampanyadan yararlanmak için en az 18 yaşında olmanız ve Fransa’da yaşadığınızı belgelemeniz gerekmektedir.

Konuyla ilgili bilgi veren bir hükümet danışmanına göre, programın yarısı sonunda kişi başına vergi geliri 15.400 avronun altında olan ailelere ayrılacak.

Başlangıçta özellikle düşük gelirli gruplarda yılda 8 bin kilometreden fazla yol yapan ya da işten 15 kilometreden fazla uzakta yaşayanlar “aktif sürücüler” hedef alınacaktır.

Alıcıları peşin katkı payı ödemekten muaf tutan bu kiralama programı sayesinde hükümet, 2024 yılında yalnızca 20.000 ila 25.000 arasında elektrikli araç teslim etmeyi hedefliyor.

Hükümet bu sayının Fransa’daki üretimle birlikte artmasını ve 2025 yılına kadar ikiye katlanmasını umuyor.

“Elektrik Bağ”

Hükümet ayrıca çevresel kriterlere göre revize edilen ve bir kez daha neredeyse tamamı Fransa veya Avrupa’da üretilen elektrikli modellerin tercih edileceği yeni “elektrik bonusundan” yararlanacak araçların listesini de duyurdu.

Cuma günü resmi gazetede yayınlanacak yönetmelik metniyle ekolojik bonus ilk kez “elektrikli” hale gelecek ve “düşük karbonlu” ve neredeyse tamamen elektrikli araçları teşvik edecek yeni çevresel kriterler eklenecek.

Bercy’nin Perşembe günü yayınladığı listeye göre, uygun araçlar aslında neredeyse yalnızca Avrupa’da üretiliyor. Piyasadaki en ucuz elektrikli otomobil olan Dacia Spring gibi Çin yapımı otomobillerin yanı sıra MG’ler ve Smart’lar da kampanyanın dışında tutuluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş