Depremden sonra Fas’ta turizm yeniden rayına oturdu

0

Marakeş IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına ev sahipliği yaptı. Ülke, yıkıcı deprem nedeniyle zor zamanlardan geçti. Yine de turizmi itici güç olarak görerek ilerlemeye kararlılar.

REKLAM

2030 Dünya Kupası’nı ağırlayacak ülkelerden biri olan Fas için gelecek, heyecan verici olayları da beraberinde getiriyor.

Bir Afrika ülkesi, ikinci kez IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına ev sahipliği yapıyor. Etkinlik, Marakeş’e 10 binden fazla kişi getirdi. 8 Eylül’de meydana gelen yıkıcı El-Huz depreminden sonra, olası bir yer değişikliğine ilişkin düşünceler oluştu.

Sonuç olarak iki kurum da Fas’a güven duyduklarını göstermeye karar verdi. Bu toplantılar, uluslararası toplumun trajedi karşısında bir kez daha dayanıklılık sergileyen Fas halkının yanında durması için bir fırsat teşkil ediyor.

Fas, dünyanın önde gelen turist destinasyonlarından biri. Ülke 2022’de 11 milyon civarında turist ağırladı.

Doğrudan turizm sektöründe çalışanların sayısı yaklaşık 550 bin. Bu da toplam çalışan nüfusun yüzde 15’ine tekabül ediyor. 

Deprem korkusunun turist akışını durduracağı endişelerinin yersiz olduğu kanıtlandı. 2023 Eylül ayında Fas’ı ziyaret eden turist sayısı 960 bini aştı. Ve bu, Eylül 2022’ye kıyasla yüzde 7 gibi oldukça dikkat çekici bir artış oranına işaret ediyor.

Ülkenin Turizm Bakanı Fatim-Zahra Ammor euronews’e, “Durumun kontrol altında olmasından da öte, normal hayatımıza geri döndüğümüzü dünyaya anlatmamız çok önemli. Gelişler açısından, rezervasyonları ve iptalleri izliyoruz ve açıkçası iyi iş çıkardık. Ayrıca, o sırada Fas’ta olan turistlerin sosyal medyada, gerçek duruma ilişkin tanıklıklarını paylaşmaya başlamaları da harikaydı. Marakeş’te gerçekte neler olduğunu aktarmamıza gerçekten çok yardımcı oldu.” şeklinde konuştu. 

Faslı yetkililer, ziyaretçi sayısındaki artışı deprem sonrası hızlı müdahalelerinin etkinliğini de kanıtlayan bir güven oyu olarak görüyor. 

Fas, turist sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyor

Ülke ayrıca, İspanya ve Portekiz ile birlikte Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağı 2030 yılına kadar turist sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Bakan Ammor, “Fas’ta turizmin geleceğinin parlak olduğuna inanıyoruz. Fas’a gelen turist sayısını 2030’a kadar ikiye katlamak gibi güçlü bir vizyonumuz var. Bu da yaklaşık 26 milyon ziyaretçi anlamına geliyor. Teklifimizi, güneş ve plaj gibi, okyanus dalgaları, kültür veya gastronomi gibi gezginlerin yaşayabileceği deneyimler etrafında yeniden şekillendiriyoruz.” şeklinde konuştu. 

Yıllık toplantı, Marakeş’in konaklama sektörüne önemli bir ivme kazandırdı. Kent, büyük otellerin yanı sıra Riad’larla da ün kazandı. Bunlar havuzlu bir avlunun etrafında yer alan çok katlı evlerdi ve en varlıklı vatandaşlarla tüccarlara aitti. Çoğu bugün butik otellere dönüştürüldü.

Fas bugün itibarıyla 2023 yılında toplamda 11,1 milyon turist ağırlayarak 2022’nin tamamındaki turist sayısını gerisinde bıraktı. 

Marakeş ekim ayında ziyaretçilerle dolup taştığı için bu sayı şaşırtmamalı. 

Ülke, önümüzdeki yıllarda turizm sektörünün geleceğini şekillendirecek yeni bir plan uygularken, iklim değişikliği de ciddiyetle dikkate alınan büyük bir endişe kaynağı.

Gazeteci adı • Gizem Sade

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking