Birleşmiş Milletler’den İran’a, ‘ahlak polisi birimini lağvet’ çağrısı

0

İran’da başörtüsü takmayan kadınlar taciz, tutuklanma, para cezası ve hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalabiliyor. Yasaya karşı çıkanlar yıllarca hapis cezasına çarptırılıyor.

REKLAM

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, İran’a şeriat kanunlarını uygulamaktan sorumlu “ahlak polisi” birimini kaldırma çağrısında bulundu.

Ülkedeki kadınlara yönelik muamele ve İran’daki insan hakları durumunun ele alınmasından endişe duyduğunu belirten komite, Tahran’ın kadınları ve kız çocuklarını her türlü şiddetten koruyan yasalar çıkarması gerektiğini söyledi.

Komtie raporunda, “Üye Devlet, aile içi şiddeti, evlilik içi tecavüzü ve sözde ‘namus’ adına işlenen suçları açıkça ele alan ve kadınlara ve kızlara yönelik her türlü şiddeti suç sayan kapsamlı bir yasa benimsemelidir” ifadesine yer veriliyor. değerlendirmesini yaptı.

Geçen yıl zorunlu peçe kuralını ihlal ettiği iddiasıyla “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini, polis sorgusu sırasında öldü ve ölümü ülke çapında aylarca süren hükümet karşıtı protestolara yol açtı.

Amini’nin ölümü, siyasi ve yaşam tarzı özgürlüklerinin eksikliğinden ekonomik zorluklara kadar pek çok konuda uzun zamandır bastırılmış toplumsal öfkeyi serbest bıraktı ve dini kurumlar için son yıllardaki en büyük meşruiyet krizine yol açtı.

Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler ajansı, İran’ın “örtünme zorunluluğuna uymamayı suç sayan yasa ve politikaları değiştirmesi veya yürürlükten kaldırması ve ahlak polisini dağıtması” gerektiğini söyledi.

İran’ın Cenevre’deki diplomatik misyonu, medyanın Komite’nin bulgularına ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

İnsan hakları örgütleri ve Birleşmiş Milletler, İran polisi ve İran Devrim Muhafızları bünyesinde faaliyet gösteren Basij milislerinin kamusal alanlarda zorunlu kıyafet kurallarını şiddetle uyguladığını söylüyor.

Peçe takmayan bir kadın tacize, tutuklanmaya, para cezasına ve hatta hapis cezasına çarptırılabiliyor. Yasaya karşı çıkanlar yıllarca hapis cezasına çarptırılıyor.

İranlı yetkililerin ülkedeki huzursuzluğun sorumlusu olarak ABD ve İsrail başta olmak üzere yabancı güçleri (yabancı düşmanlar) tutması, tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya olanlar için riskleri daha da artırıyor.

Çoğunluğu Şii olan Tahran’ın dini liderliği, örtüyü “İran ulusunun medeniyetinin temellerinden biri” olarak tanımlıyor.

Amini’nin gözaltındayken ölmesinin ardından “ahlak polisi” sokaklardan büyük ölçüde kayboldu.

Ancak protestolar ivme kaybedince sokaklara geri döndü ve başörtülü kadınları tespit edip cezalandırmak için sokak ve ara sokaklara güvenlik kameraları yerleştirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş