‘Avrupa’yı Keşfet’ programı: AB’den gençlere 60 bin bedava tren bileti

0

‘Avrupa’yı Keşfet’ programı, Covid-19 nedeniyle verilen aradan sonra yeniden başlıyor. Toplam 60 bin ücretsiz tren biletinin dağıtılacağı programda, 18-20 yaş arası genç Avrupalılar tüm Avrupa’yı ücretsiz gezebilecek.

Avrupa Birliği’nin ücretsiz tren bileti programı ‘Avrupa’yı Keşfet’ başladı ve Avrupa’nın her yerinden gençler tarafından kullanılabiliyor.

18-20 yaş arası gençlerin başvurabileceği programda, bir ay ücretsiz tren yolculuğu garantisi verecek 60 bin bilet sahiplerini bekliyor.

Sadece 18 yaşından büyüklere açık olan projenin kapsamı 20 yaşını da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu değişikliğin nedeni, programın son iki yıldır Covid-19 nedeniyle uygulanamamasıydı.

Ücretsiz seyahat biletleri genç İngilizlere de açık

Bedava biletten yararlanmak için gençlerin iki şartı yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar esas olarak Avrupa Birliği vatandaşı olmakla ve 1 Temmuz 2001 ile 31 Aralık 2003 arasında doğmakla sınırlıdır.

Ayrıca yıl başında Avrupa Birliği’nden ayrılan Birleşik Krallık’tan gençler de programdan son kez yararlanabilecek. Brexit nedeniyle hakları normalde yıl başında sona eren İngilizler, Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılında biletlerini kullanamayacakları için sisteme dahil ediliyor.

Son başvuru tarihi 26 Ekim

Başvurularını çevrimiçi bir form aracılığıyla yapacak olan gençlerin ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri ile ilgili kısa bir testi geçmeleri gerekecektir.

Biletler 26 Ekim 2021 tarihine kadar talep edilebilir. Kazananlar 1 Mart 2022 ile 28 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında 30 güne kadar ücretsiz seyahat edebileceklerdir. Seyahatlerini zorlaştırabilecek bir engeli veya tıbbi durumu olan katılımcılar da yararlanabileceklerdir. katılmalarına yardımcı olmak için destekler.

Gençler, “DiscoverEU” programına en fazla dört kişilik gruplar halinde katılma hakkına sahiptir. İkamet ettiğiniz Avrupa ülkesinden başka bir ülkeye seyahat etmenin zorunlu olduğu programlarda, trenle yapılamayan yolculuklar için feribot ve otobüslere de izin verilecektir.

En çok uygulanan ülkeler

Son olarak 2019 yılında düzenlenen programa en çok ilgi gösteren ülkeler İtalya, Fransa ve İspanya oldu. Avrupa çapında toplam 350.000 genç bilet talebinde bulundu.

İklim değişikliği ile mücadelede 2021’i Avrupa Demiryolu Yılı ilan eden Avrupa Birliği, 2050 yılına kadar karbon emisyon oranını sıfıra indirmeyi hedefliyor. Bu nedenle gençlerin seyahatleri sırasında daha fazla tren kullanmaları teşvik ediliyor.

Projeyle ilgilenenler Avrupa Gençlik Portalı üzerinden başvuru yapabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş