Avrupalı mucitler Venedik’te buluştu | Euronews

0

Avrupalı Mucitler Ödülleri Venedik’te düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Avrupalı Mucitler Ödülleri Venedik’te düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

REKLAM

Endüstri dalında verilen ödülü, sıtma hastalığının teşhisi için hızlı ve etkili bir yöntem geliştiren Jan van den Boogaart ve Oliver Hayden kazandı.

Çoğunlukla Asya ve Afrika’da meydana gelen sıtma, dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırmasıyla ortaya çıkıyor.

Hayden, sivrisineklerin yaydığı sıtmanın günümüzde hala halk sağlığını tehdit eden, ekonomik açıdan zorlayıcı bir hastalık olduğunun altını çiziyor: “sivrisinek şaşırtıcı derecede kayda değer bir yaratık. En karmaşık hayat döngülerinden birine sahip. Hayatta kalabilmek için saklanıyor, kendini koruyor ve bunu öyle başarılı bir şekilde yapıyor ki hala bugün sıtma hastalığını yok ettik demekten çok uzağız.”

Seyirci ödülünün sahibi Faslı Adnane Remmel. Biyoloji profesörü Remmel, antibiyotikleri güçlendirmek için esans yağlarının kullanılabileceğini keşfetti. Bakterilerin her geçen gün ilaçlara karşı direncini arttırdığı günümüzde buluş büyük bir heyecanla karşılandı.

Remmel, esans yağlarını antibiyotikleri güçlendirmekte kullanma fikrinin nasıl ortaya çıktığını, “esans yağları, bitkiler tarafından, mantarlar ve virüslerle savaşmak için kullanılan bir silah. Bu silahı bitkilerden alıp hayvanlara ve insanlara vermemiz için hiçbir sebep yok.” diyerek açıklıyor.

Amerikalı mühendisler James Fujimoto Eric Swanson ile Alman fizikçi Robert Huber, geliştirdikleri optik tutarlı tomografi aleti OCT ile ödüle layık görüldü.

OCT, insan dokusunun mikroskopik gerçek zamanlı görüntüsünü alabilen ilk teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Alet biyopsiye gerek kalmadan kanser ve kalp hastalıklarının teşhis edilmesinde kullanılabilecek.

OCT ayrıca genetik araştırmalar için de yeni bir çağın başlangıcı. .

Avrupalı Mucitler Ödülleri töreninde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ise İtalyan Rino Rappuoli’ye verildi. Rappuoli aşılar üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı bu ödüle layık görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş