Almanya, Fransa ve İtalya, AB Yapay Zeka Yasası konusunda anlaşmaya vardı

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Reuters tarafından görülen ve Avrupa çapındaki görüşmeleri hızlandırması beklenen ortak bir belgeye göre, üç hükümet AB’deki küçük ve büyük yapay zeka sağlayıcıları için gönüllü ancak bağlayıcı taahhütleri destekledi.

REKLAM

Fransa, Almanya ve İtalya, Avrupa Birliği’nde (AB) yapay zekanın (AI) nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardı.

Reuters tarafından görülen ve Avrupa çapındaki görüşmeleri hızlandırması beklenen ortak bir belgeye göre, üç hükümet AB’deki küçük ve büyük yapay zeka sağlayıcıları için gönüllü ancak bağlayıcı taahhütleri destekledi.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi bir süredir bloğun kendisini nasıl konumlandırması gerektiği üzerinde düşünüyor.

Haziran ayında Avrupa Parlamentosu (AP), yapay zeka uygulamalarının risklerini kontrol altına alarak ve ayrımcı etkilerden kaçınarak yapay zekanın yenilikçi gücünden yararlanmak için tasarlanan Yapay Zeka Yasasını tanıttı.

EğlendiriciRaporlara göre, milletvekilleri Cuma günü üye devlet temsilcileriyle yaptıkları toplantıyı, vakıf modellerine yönelik önerilen yaklaşım konusunda bir çıkmaza vardıktan sonra terk etti.

Fransa, Almanya ve İtalya, düzenlemeye karşı çıkan başlıca üye devletler arasında yer aldı; bu, Avrupa Parlamentosu’nun bu oturumunda yasayı geçirme çabalarını tamamen raydan çıkarma tehdidi oluşturan bir hareketti.

“Yapay zekaya ilişkin kurallar herkes için bağlayıcı olmalı”

Haziran ayındaki müzakereler sırasında Avrupa Parlamentosu, kuralların başlangıçta yalnızca büyük yapay zeka sağlayıcıları, özellikle de ABD için bağlayıcı olacağını öne sürdü.

Ancak üç AB hükümeti, daha küçük Avrupalı ​​tedarikçilere yönelik bu görünür rekabet avantajının, onlara olan güveni azaltarak daha az müşteriyle sonuçlanabileceğini öne sürerek öneriye karşı çıktı.

Bu nedenle davranış kurallarının ve şeffaflığın herkes için bağlayıcı olması gerektiği, kuralların ihlal edildiğinin tespiti halinde yaptırım sisteminin kurulabileceği belirtildi.

Konuyu Dijital İşler Bakanlığı ile birlikte ele alan Alman Ekonomi İşleri Bakanlığı, yasaların ve devlet kontrolünün yapay zekanın kendisini değil, uygulamasını düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Dijital İşler Bakanı Volker Wissing, Reuters’e yaptığı açıklamada, Fransa ve Almanya ile özellikle yapay zeka kullanımının sınırlandırılmasına yönelik bir anlaşmaya varılmasından çok mutlu olduğunu söyledi.

Wissing, “Dünyanın en iyi yapay zeka liginde oynamak istiyorsak teknolojiyi değil uygulamaları düzenlememiz gerekiyor” dedi.

Teknoloji ve yasal hedefler arasındaki denge

Ekonomi Bakanı Franziska Brantner Reuters’e fırsatları yakalamanın ve riskleri sınırlamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Brantner, “Henüz tanımlanmamış bir teknolojik ve yasal temelde iki hedef arasında denge kurabilecek bir teklif geliştirdik” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler yapay zekanın ekonomik faydalarından yararlanmaya çalışırken İngiltere, Kasım ayında ilk Yapay Zeka Güvenlik Zirvesine ev sahipliği yaptı.

Pazartesi ve Salı günü Alman hükümeti, Thüringen’in Jena kentinde siyaset, iş dünyası ve bilim temsilcilerini bir araya getirecek bir dijital zirveye ev sahipliği yapacak.

Alman ve İtalyan hükümetleri arasında çarşamba günü Berlin’de yapılacak görüşmelerde yapay zekaya ilişkin konular da gündeme gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu