AB Zirvesi öncesi, Ukrayna’nın katılım müzakerelerine Macaristan engeli krize yol açtı

0

Macaristan’ın Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerini veto etme ihtimali, Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde bile krize neden oldu. Avrupa Komisyonu, Macaristan’a 10,2 milyar avroluk uyum fonu tahsis ettiğini duyurdu.

REKLAM

Macaristan’ın Brüksel’deki Avrupa Konseyi önünde Ukrayna’nın Birliğe katılım müzakerelerini veto etme ihtimali krize yol açtı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın ülkesinin AB’ye katılımını engellemek için “hiçbir nedeni” olmadığını söyledi.

Norveç’in başkenti Oslo’da İskandinav ülkelerinin liderleriyle görüşmesinin ardından konuşan Zelenskiy, “Kendisinden bana üç, beş ya da on değil, tek bir neden söylemesini istedim. Hala cevap bekliyorum.”

Macaristan’la ortak sınırı bulunduğunu vurgulayan Zelenskiy, Orban’la “son derece yapıcı bir görüşme” yapmayı umduğunu vurguladı.

Perşembe ve Cuma günü Brüksel’de yapılacak AB zirvesinin gündeminde, Kiev’in AB’ye katılımına ilişkin müzakerelerin başlatılması ve Ukrayna’ya hibe ve kredi şeklinde 50 milyar avroluk yardımın onaylanması yer alıyor.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Kremlin ile yakın ilişkilerini sürdüren tek AB lideri Orban’ın bu kararları veto etmesi bekleniyor.

Ukrayna’yı yolsuzlukla suçlayan milliyetçi lider, Kiev ile müzakerelere girme olasılığını “korkunç bir hata” olarak nitelendirdi.

Macaristan’a 10 milyar euro fon ödendi

Bu arada zirve öncesinde Avrupa Komisyonu, Macaristan’a uyum fonu için 10,2 milyar euro ayırdığını duyurdu.

Komisyon açıklamasında Macaristan’ın yargı sisteminin bağımsızlığını artırmaya yönelik uyguladığı reformların bu fona erişim için yeterli olduğu belirtiliyor.

AB, hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlal edildiği iddiasıyla Aralık 2022’de Macaristan’a tahsis edilen 21,7 milyar euroluk AB fonunu dondurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking