Yunan, Kürt, Ermeni ve Hindu lobilerinden ABD Kongresi’ne Türkiye’ye F-16 satışına karşı mektup

0

Kendilerini “Türkiye’ye Savaş Uçağına Hayır Koalisyonu” olarak adlandıran Rum, Kürt, Hindu ve Ermeni örgütler, ABD Kongresi’nin her iki meclisinin Dışişleri Komitesi liderlerine mektup göndererek olası F-16 satışına ilişkin ayrıntılı bilgi talep etti. Türkiye’deki savaş uçakları gözden geçirilecek.

REKLAM

Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliği talebini onaylaması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın F-16 savaş uçaklarının satışı için Kongre’deki etkili isimlere mektup göndermesinin ardından aralarında Yunan lobi kuruluşlarının, Ermenilerin, Kürtlerin ve Hinduların da bulunduğu bir grup harekete geçti.

Örgütler, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını engellemeye veya kontrol etmeye çalışıyor.

Kendisine “Türkiye’ye Jetlere Hayır Koalisyonu” (#NoJetsForTurkey) adını veren grup, ABD Kongresi’nin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisi dış ilişkiler komitelerinin liderlerine olası satışı görüşen bir mektup gönderdi. Türkiye’deki F-16 savaş uçaklarının uçaklarıyla ilgili son detayların tam olarak incelenmesini talep etti.

Mektup, Yunan Amerikan Liderlik Konseyi (HALC), Kürdistan’ın Amerikan Dostları (AFK), Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Hindu Amerikan Vakfı (HAF), Hıristiyan Savunma Örgütü (IDC) ve Orta Doğu Forumu (MEF) tarafından imzalandı. ))

Lobiler Ankara’yı, İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasını Amerikan yönetimiyle Amerikan uçaklarının satın alınmasına ilişkin müzakerelerde pazarlık kozu olarak kullanmakla suçladı.

Birçok lobi kuruluşu, “Türkiye’yi bu savaş uçaklarını kullanma şeklinden sorumlu tutacak bir mekanizmanın oluşturulması” yönünde çağrıda bulundu.

“Türkiye’ye silah transferinin insan hakları ihlallerine katkıda bulunacağı ve çatışma olasılığını artıracağı konusunda ciddi endişelerimiz var. Türkiye daha önce Dağlık Karabağ’a saldırmak ve Suriye’deki Kürt ortaklarımızı bombalamak için Amerikan F-16’larını Azerbaycan’a ödünç vermişti.” Mektupta, bunu Yunan hava sahasını ihlal etmek ve Yunanistan’ın egemenliğini tehdit etmek için kullandı. ifadelerine yer verildi.

Çağrı, Beyaz Saray’ın önemli kongre komitelerinin liderlerine Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini tamamlamasının ardından Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışına ilişkin resmi bildirim sürecini başlatma niyetini açıklayan bir mektup göndermesinden bir gün sonra geldi.

Senatörler Ben Cardin ve Jim Risch ile Temsilciler Meclisi üyeleri Mike McCaul ve Gregory Meeks gibi isimler, savaş uçağı anlaşmalarında önemli nüfuz sahibi kişiler olarak öne çıkıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın satış konusunda Kongre’ye resmi olarak bildirimde bulunmasının ardından Senato ve Temsilciler Meclisi’nin lehte veya aleyhte tepki vermek için 15 günü olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu