Uzman isim Ramazan ayında günde kaç litre su tüketilmesi gerektiğini açıkladı!

0

Doç. Dr. Ramazan Danış, böbrek rahatsızlığı olan hastaların ramazan ayında oruç tutması gerekip gerekmediğini belirtti. Şeker hastalığı ve tansiyona bağlı hastalıkların böbrek yetmezliğine yol açtığını belirten Doç. Dr., bu hastaların doktor kontrolünde oruç tutması gerektiğini söyledi. Dr. Danış, “Ramazan ayında hastalardan çok fazla soru alıyoruz. Oruç tutmalı mıyız, tutmamalı mıyız? Veya oruç tutarken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda sorular ortaya çıkıyor.

Ramazan ayında su tüketimi oldukça önemlidir. Öncelikle böbrekler vücutta iki adet bulunan, küçük ama önemli görevleri yerine getiren hayati organlardır. Böbreklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü böbrekler vücudun temizlenmesinden atık maddelerin atılmasına kadar pek çok ilacın geçtiği yerdir. Özellikle Türkiye ve Avrupa’da böbrek yetmezliğinin en yaygın iki nedeni vardır; diyabet ve hipertansiyon. Bu hastaların mutlaka kan şekerini ve tansiyonunu kontrol ettirmeleri gerekiyor” dedi.

“BÖBREĞİN EN İYİ DOSTU SU”

Doç. Oruç tutanların iftardan sahura kadar günde en az 2,5 litre su tüketmesi gerektiğini söyledi. Dr. Danış, “Ramazan ayı aslında manevi yönünün yanı sıra beden için de rahatlatıcı bir ay. Ancak özellikle kronik böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği çekenlere tavsiyem oruç tutmamaları. Bilim de bu yönde konuşuyor. İslam kolaylık ve hoşgörü dinidir. Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerin oruç tutması konusunda dini bir çağrı bulunmamaktadır.

iStock-184361358

Böbreğin en iyi dostu sudur. Bir kişinin günde 2,5 litre su içmesi gerekmektedir. Özellikle iftardan sonra doğrudan suya bağlı kalmak yerine 2-3 bardak su içerek su tüketimini iftar-sahur arasındaki zamana yaymak gerekir. Bu dönemde en az 2,5 litre su tüketilmelidir. Özellikle Ramazan ayında zehirli maddelerden, ağrı kesicilerden ve diğer maddelerden uzak durmak gerekiyor” dedi.

(İHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Son dakika |  Olaylı maçın ardından yeni bir yasa yolda!  Bakan Tunç Son dakika | Olaylı maçın ardından yeni bir yasa yolda! Bakan Tunç, “Kulüplerin sorumluluğu var” diyerek görüntülere dikkat çekti.
'Parayı sayma' soruşturmasında yeni ifade! "Çok fazla para gösterdim"‘Parayı sayma’ soruşturmasında yeni ifade! “Çok fazla para gösterdim”
6 kilo kokainin çalındığı alkollü polis adliyeye sevk edildi6 kilo kokainin çalındığı alkollü polis adliyeye sevk edildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking