Türkiye, yurt dışındaki uydu gözlem istasyonlarına yenisini ekleyecek

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türksat AŞ 2023 Faaliyet Raporu'na göre, şirket tarafından işletilen uyduların belirlenen parametreler dahilinde kesintisiz yayınlarına devam edebilmeleri amacıyla 7/24 denetim ve izleme faaliyetleri yürütülüyor.

Türksat uyduları üzerinden yayın yapacak uydu röle istasyonlarının teknik şartları sağlaması için gerekli anten testleri yapılarak sertifikasyon sağlanmaktadır.

Uydu kapasitesini kullanan taşıyıcıların EIRP, C/N, bant genişliği ve merkez frekansı gibi teknik parametreler haftanın 7 günü 24 saati ölçülmekte ve arşivlenmektedir.

Uydu frekans gözlem faaliyetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla, bakım ve onarım faaliyetlerinin yanı sıra operasyonel faaliyetlerin yürütüldüğü anten ve alt sistemlerde de düzenli olarak modifikasyonlar yapılmaktadır.

Bu kapsamda uydu filosuna yeni katılan Türksat 5A ve 5B uyduları ile 9 Temmuz'da uzaya fırlatılması planlanan Türksat 6A uydularının frekans gözlem faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik altyapının genişletilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yayın trafiğinin kesintisiz izlenmesi

Yeni uydular üzerindeki Ku, New Ku, Ka-BSS ve X bantlarındaki trafiğin kesintisiz olarak izlenebilmesi amacıyla yeni anten ve alt sistemlerin kurulumu tamamlandı.

Frekans gözlem yeteneklerini geliştirmek ve büyüyen uydu filosuyla coğrafi yedeklilik yaratmak amacıyla yeni gözlem istasyonları oluşturulmasına karar verildi. Türksat'ın halihazırda İstanbul'un yanı sıra yurt genelinde 6 noktada gözlem istasyonları bulunuyor.

Yurt dışında ise istasyonlar Almanya ve Afganistan'da faaliyetlerine devam ediyor. Ayrıca bazı ülkelerle müzakerelerin devam ettiği yeni gözlem istasyonlarının kurulması da planlanıyor.

Bu istasyonlar aracılığıyla etkilenen coğrafi bölgelere uyduların iniş gücü ölçülürken, yakındaki uydulardan kaynaklanabilecek etkiler de takip ediliyor. Bu, uyduların kesintisiz iletim yapabilmesini sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş