TÜRK-İŞ Başkanı Atalay’dan ‘yetki davası’ eleştirisi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Türk Yüzyılında Çalışma Hayatı: İşin Geleceği, Sendikal Örgütlenme ve İstihdam” konulu Ankara'da düzenlenen 13. Çalışma Şurası toplantısına katıldı.

Moderatörlüğünü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın yaptığı oturumda Atalay, bu yıl geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek komisyonda TÜRK-İŞ heyetinde 4 işçinin yer aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Bu ülkede asgari ücret konuşmaya başladığımızda onu artırma fırsatı arayanlar devreye giriyor. Kimisi stok yapıyor, kimisi fiyatı artırıyor. Bunu yapanlar acımasız insanlar, cezadan, cezadan anlamıyorlar. ne zaman istersen, parayla ilişkilerini kesmezsen, fiyatı yükseltmeye devam edecekler.”

Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Sözleşmesine İlişkin 2023-2024 Dönemine İlişkin Protokol'ün 9 Mayıs 2023 tarihinde imzalandığını hatırlatan Atalay, imzalandığı dönemde çok iyi olan sözleşmenin, yüksek yoğunluk nedeniyle anlamını yitirdiğini vurguladı. şişirme.

Daha önceki dönemlerde kamu çalışanlarının ücretlerinin özel sektöre yol gösterici olduğunu hatırlatan Atalay, şu anda 20 yaşındaki kamu çalışanlarının ücretlerinin asgari ücretin biraz üzerine düştüğünü kaydetti.

DAVANIN UZUN SÜRESİNE İLİŞKİN ELEŞTİRİ

İşçilerin çalışma hayatının merkezinde olduğunu belirten Atalay, işçilerin her alanda ve her yerde katkı sağladığını söyledi.

Sendikal örgütlenmenin önündeki engellere değinen Atalay, şunları söyledi: “İstisnalar hariç, patronlar örgütlenmenize izin verirse örgütlersiniz, belediye kimi isterse örgütler, hükümetler istediği yerde örgütler. Buna sendikacılık denir mi? Bunun bedelini işçiler ödüyor. Bu da sendikacıları itibarsızlaştırıyor.”

Atalay, şunları söyledi: “İşyerinde sendikalar örgütlendiğinde işveren dava açıyor. Dava 7 yıl sürüyor. 7 yıl sonra işyeri kalmıyor, sendika yok, başka bir şey yok. Türkiye'nin en kârlı şirketleri işçilerin üzerine çöküyor. organize olduklarında.” “'Seni kovacağım' diyor. Maalesef bu durum dün de vardı, bugün de devam ediyor.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu