Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzayda denediği projeyle hastalıklar sesten tespit edilebilecek!

0

VOKALKORD projesinin direktörü Haliç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Gökhan Aydemir, VOKALKORD’un düşük yer çekiminin neden olabileceği akciğer ve kalp-damar hastalıklarını tespit etmeye yönelik bir mobil uygulama olduğunu söyledi.

İLK TÜRK ASTRONOTU ALPER GEZERAVCI GÜNE YENİ DENEMELERLE BAŞLADI

VOKALKORD’u yapay zeka uzmanlarının da aralarında bulunduğu 12 kişilik bir ekiple geliştirdiğini söyleyen Aydemir, şöyle konuştu: “İlk aşamada akciğer kapasitesinin ve zorunlu olduğu derin nefes alma esasına göre çalışarak sadece desibel farklarını ölçerek spirometri verilerini kaydediyoruz. hayati fonksiyonlar hesaplanmış kapasitelerdir. İkinci aşamada.” “, öksürük ve fonasyon. Akciğerlerin ve kardiyovasküler sistemin mevcut sağlığı, bu iki aşamada meydana gelen ses frekansları ve titreşimler ölçülerek değerlendirilir.” dedi.

Aydemir, VOKALKORD’u Kovid-19 salgını sırasında geliştirdiğini kaydederek, salgın sırasında hastaların öksürük ve fonasyon verilerini AI sistemlerine yüklediğini söyledi.

“VOKALKORD PROJESİ İLE ÇOK ZOR SÜREÇLERDEN GEÇİRDİK”

Profesör. Türk Uzay Ajansı’nın 2021 yılındaki çağrısını duyduklarını hatırlatan Dr. Gökhan Aydemir, sözlerine şöyle devam etti:

“40’a yakın üniversite arasında Haliç Üniversitesi de VOKALKORD projesiyle katkı sağladığına inanarak çok zor aşamalardan geçti. Bizim için en zor aşama NASA’ydı. Çünkü tıbbi cihazı, bilimsel desteği, yayınları ve yayınları var. Bunun yanı sıra NASA eğitim kurslarına da katıldık.Uzaya nasıl malzeme gönderileceği, NASA’nın gelecekteki uzay yolculuklarında bu mobil uygulamadan nasıl yararlanabileceği gibi tüm aşamaları değerlendirdikten sonra denememiz 23 Eylül’de NASA tarafından onaylandı. , 2023. Bundan önce Alper Gezeravcı ile bir eğitimimiz vardı. Gezeravcı mühendis ve pilot olduğu için uygulamayı çok iyi biliyor. “Bir şekilde uyguladı ve gelişmesine katkıda bulundu.”

“GEZERAVCI’DAN SONRA ASTRONOTLAR DA UYGULAMAMIZI KULLANMAYA NİYETLİ”

Gökhan Aydemir, biri Haliç Üniversitesi’nde olmak üzere yeryüzünde deneyler yaptıklarını, diğer deneyin ise 9 Ocak’ta ABD’de gerçekleştirildiğini belirtti.

Gezeravcı’nın öksürmelerini ve seslerini ses kayıtlarıyla kaydettiklerini belirten Aydemir, şöyle konuştu: “Gezeravcı, her gün doğumu ve gün batımında Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sessiz odasında deneyimizi gerçekleştiriyor ve verilerini kaydediyor. Gezeravcı’nın dünyaya dönmesinin ardından karantina süresi sona eriyor. 26 Şubat’a kadar.” “Deneyimizin sonuçlarını paylaşarak uygulamayı kamuoyuna sunmak istiyoruz.” dedi.

VOKALKORD deneyinin Uluslararası Uzay İstasyonu’nun tableti üzerinde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Aydemir, şöyle konuştu: “NASA uygulamayı tablete yükledi ve kurulum sırasında yazılımla ilgili birçok adım atıldı. Uygulamamızı daha sonra astronotlarda kullanmayı planlıyorlar. Gezeravcı. Test sonuçları ve bilimsel veriler açıklandıktan sonra uygulamanın kullanışlılığı değerlendirilecek.” dedi.

gzr

“SOLUNUM KAYNAKLARI HASTALIKLARI TESPİT EDEBİLECEK”

VOKALKORD projesinin yöneticisi Prof. Dr. Aydemir, VOKALKORD’un zor şartlarda çalışan herkesin kullanabileceği bir uygulama olacağını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Uygulamamızın deneysel kısmında akciğer fizyolojisini değerlendirmeye yönelik testler yapılacak. Akciğer kapasitesi, vital kapasite ve zorunlu vital kapasite tespit edildiğinde tespit edilebilecek bozukluklar tespit edilecek. Ayrıca fonasyon, öksürük ve solunum yolu hastalıkları da tespit edilecek. Öte yandan, Vücudun hayati fonksiyonları dediğimiz nabız, nefes alma “Elektrot aracılığıyla sayı, saturasyon ve EKG tespit edilebildiği için yapay zeka desteğiyle her türlü sağlık hizmetine yön verebileceğiz. “

“GEZERAVCI’NIN UZAYDAKİ DENEYİMLERİNİ DE DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversite destekli VOKALKORD projesinin uzayda yapılan deneyler arasında yer almasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Bunun sadece başlangıç ​​olduğunu vurgulayan İnanç, şöyle konuştu: “Gezeravcı’nın uzaydaki deneyimlerini ve yaptığı deneylerde elde ettiği bilgileri de değerlendireceğiz. Bundan sonraki adımlarımızı Sayın Alper’in uzaydaki deneyimleriyle birlikte şekillendireceğiz.” dedi. (AA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ramazan Pişkin tehdit edildiğini açıkladı! Ramazan Pişkin tehdit edildiğini açıkladı! “Bazı insanlar dükkanıma geliyor…”
Kurumun olan "130 bin canımız gitti" Sözleri gündem oldu!  Candaş Tolga Işık gerçeği ortaya çıkardıKurum’un “130 bin can kaybı” sözleri gündem oldu! Candaş Tolga Işık gerçeği ortaya çıkardı
Kiracı evi spreyledi, ev sahibinin ailesi şok oldu!  7 yaşındaki çocuk hayatını kaybettiKiracı evi spreyledi, ev sahibinin ailesi şok oldu! 7 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu