The Economist’ten dikkat çeken yorum: “İmamoğlu’nun kendi işi de tehlikede olacak”

0

İngiliz dergisinin “İstanbul belediye başkanlığı yarışında deprem korkusu ön plana çıkıyor” başlıklı haberinde seçimin kilit noktasından bahsedilmişti.

Haberde, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 53 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremin ardından İstanbul’un yaşlanan gayrimenkullerinin durumuna ilişkin endişelerin arttığına dikkat çekildi.

Yaklaşık 16 milyon nüfuslu İstanbul’un da benzer bir felakete hazırlandığı haberlerinde, üst düzey sismologların bölgede 2030’dan önce 7,0 büyüklüğünde bir deprem olma ihtimalinin beklenenden daha yüksek olduğuna inandıkları belirtiliyor.

“İMAMOĞLU’NUN İŞİ DE TEHLIKEDE OLACAK”

Haberde, Avrupa’nın en büyük şehrinin buna hazır olmadığı öne sürülerek şöyle denildi: “İstanbul’un altyapısı oldukça iyi durumda ama binaları değil; Çoğunluk gerekli kurallara uymuyor.” Söylendi.

Ana muhalefet partisi CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerin sallanmaya başlamasıyla birlikte yaklaşık 200 bin binanın yıkılma veya onarılamaz hasar tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“31 Mart’ta belediye başkanları ve meclis üyeleri seçildiğinde Türkiye’deki pek çok İstanbullunun ve seçmenin aklında depreme hazırlıklı olmak olacak. İmamoğlu’nun da işi riske girecek.”

MURAT KURUM’UN 650 BİN KONUT SÖZÜ

Depreme dayanıklılığın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kampanya gündeminin ana temalarından biri haline geldiğine dikkat çekilen haberde, şöyle denildi: “İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK) adayı Murat Kurum, seçildiği takdirde 5 yıl içinde 650 bin yeni konut teslim etme sözü verdi. ” Söylendi.

Thumbs_b_c_073aeaec5bad85517b235dadaf6636f9

Haberde, İmamoğlu’nun daha mütevazi bir söz verdiği, yani 50 bin yeni binanın inşaat maliyetinin büyük kısmını karşılayacağı söylendi.

Haberde, belediyenin inşaat şirketinin İmamoğlu’nun seçildiği 2019’dan bu yana sadece 10 bin konutun inşaatını tamamladığı belirtilirken, yıkılan bina sayısının ise 2 bini geçmediği vurgulandı.


Kaynak: AA

31 MART SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ TÜM HABERLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Nevşehir'de zincirleme trafik kazası!  14 araç çarpıştıNevşehir’de zincirleme trafik kazası! 14 araç çarpıştı
Moskova'da konser salonuna silahlı saldırı!  Çok sayıda ölü ve yaralı varMoskova’da konser salonuna silahlı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
Lütfü Savaş'a seçim kampanyası sırasında saldırıLütfü Savaş’a seçim kampanyası sırasında saldırı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş