Tarihi bakır madeni ile yazılı Azerbaycan’ın Lahıc kasabası

0

Kartpostallar’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden biri olan, tarihi bakır madeni ile kazınan Lahij’i ziyaret ediyoruz.

REKLAM

Kartpostallar’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden biri olan, tarihi bakır madeni ile kazınan Lahij’i ziyaret ediyoruz. Lahij kış aylarında oldukça sessiz bir köydür. Ancak yaz geldiğinde burası gizli güzellikleri keşfetmeye gelen turistlerle dolar.

#öğrenme#ramei#Lahic#Azerbaycaneuronews</a> <a href="https://t.co/GuPbAsCUiE">pic.twitter.com/GuPbAsCUiE</a></p>&mdash; Aurora Velez (Goizlyon) 8 Temmuz 2017

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; 86 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip, İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan bir ülke.
  • 10 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde ise 68 yıl.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç ediyor.

“Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye 200 kilometre uzaklıktaki Lahij’de çekiç ve örs sesleri zamanın ritmini tamamlıyor. “Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Copper Street’teyiz.”

Lahij sakini olan Kablemi, bakırcı bir ailenin yedinci kuşak üyesidir. 8. yüzyıldan beri silah ve mutfak eşyaları yapımında kullanılan bakırı işleyen köydeki 5 bakır atölyesinden birinin sahibidir.

Kablemi Aliyev: “İşimin en sevdiğim yanı yazdığım yazılara adımı yazmamdır. “150-200 yıl sonra birileri internette adımı aratacak ve kim olduğumu görecek.”

Çağ #Aladdin Burada? #ramei#Lahic#Azerbaycanpic.twitter.com/b0Kl5mrHhh

— Aurora Velez (@goizlyon) 8 Temmuz 2017

Kalay ve ateşin birleşimiyle tavlanmış dikdörtgen metalden yapılmış nesneler. Zanaatkarların kendilerinden bir şeyler katarak tasarladıkları birbirinden güzel ve kullanışlı objeler, görenleri hayrete düşürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu