Starship ikinci uzaya fırlatma girişiminde de başarısız oldu

0

SpaceX’in internet yayınına göre, Starship yolcu gemisini taşıyan “Süper Ağır” roketin ilk kademesi ana kademesinden ayrılamayarak Meksika Körfezi üzerinde patladı.

REKLAM

SpaceX’in astronotları Ay’a ve ötesine taşımak için geliştirdiği mürettebatsız uzay aracı Starship, ikinci uzaya fırlatma denemesinde de başarısız oldu.

İki parçalı uzay aracı, Elon Musk’a ait şirketin Teksas yakınlarındaki Starbase fırlatma sahasından havalandı ve uzaya planlanan 90 dakikalık uçuş sırasında yerden yaklaşık 140 km yükseğe yükseldi.

Ancak SpaceX’in internet yayınına göre Starship yolcu gemisini taşıyan “Süper Ağır” roketin ilk kademesi ana kademesinden ayrılamadı ve Meksika Körfezi üzerinde patladı.

SpaceX canlı yayın sunucusu John Insprucker, “İkinci aşamadaki verileri kaybettik… İkinci aşamayı kaybetmiş olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Teste yaklaşık sekiz dakika kala, uzay gemisinin iticisini izleyen bir kameradan alınan görüntüde bir patlama görüldü ve bu da aracın o sırada arızalandığını gösteriyordu.

Bu arada roketin irtifasının 148 km olduğu belirtildi.

Geçen Nisan ayında SpaceX’in ilk fırlatma denemesi patlamayla sonuçlandı. Patlama fırlatmadan 4 dakika sonra meydana geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş