Savaş sonrası Gazze’nin yönetimi için adı geçen Muhammed Dahlan kimdir?

0

Muhammed Dahlan, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle “askeri ve siyasi casusluk” suçlamasıyla Türkiye’nin terörden arananlar listesinin kırmızı kategorisine eklenmesiyle öne çıktı.

REKLAM

The French Press gazetesine göre, Filistin El Fetih hareketinin eski liderlerinden biri olan ve 10 yıldır Birleşik Arap Emirlikleri’nde sürgünde olan Muhammed Dahlan, Hamas ile İsrail arasındaki savaş sonrasında Gazze’nin yönetimi için adı geçen isimler arasında yer alıyor.

Filistin’den ayrıldıktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yerleşen ve BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın güvenlik danışmanlığını yapan Dahlan, Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim.

Muhammed Dahlan, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle “askeri ve siyasi casusluk” suçlamasıyla Türkiye’nin terörden arananlar listesinin kırmızı kategorisine eklenmesiyle öne çıktı.

Türk basınında yer alan haberlerde, Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne yerleştirilmesinde Muhammed Dahlan’ın rol oynadığı iddia edildi.

Dahlan kimdir?

1961 yılında Gazze’nin Han Yunus kasabasında doğan Dahlan, El Fetih hareketindeki çalışmaları sayesinde genç yaşta İsrail hapishaneleriyle tanıştı. Dahlan, İbranice’yi İsrail hapishanelerinde öğrendi.

AFP’nin yayımladığı habere göre, Hamas’ın Gazze’den kovulması durumunda burayı yöneteceği belirtilen isimler arasında şu anda iş adamı olarak çalışan ve bölge ülkeleri tarafından yakından tanınan Dahlan da yer alıyor.

AFP’ye göre Dahlan, uzun süredir Gazze’de olmasa da yönetimde en fazla söz sahibi olacak kişiler arasında yer alıyor.

France24 televizyon kanalının İsrail temsilcisi Stephane Amar, 1987-1993 yılları arasında Batı Şeria ve Gazze’de İsrail işgaline karşı başlatılan ilk İntifada hareketinin en önemli kahramanlarından biri olan Dahlan’a ABD ve İsrail’in de destek verdiğini söyledi. ve bunu dayatıp dayatamayacağı konusunda “Burada asıl soru onun gücü” dedi. İsrail’in Hamas’ı Gazze Şeridi’nden çıkarmayı başarması halinde masada birçok seçenek var” dedi. Dedi.

Paris Siyasal Bilimler Fakültesi’nden Orta Doğu uzmanı Profesör Frederic Encel, “Dahlan İsrail’le uyumludur, iki devletli çözümü kabul eden ve şiddet çağrılarını durduran ilk Filistinli liderlerden biridir” dedi. diyerek görüşlerini dile getirdi.

Oslo görüşmelerinde Filistin heyetinde yer aldı

Dahlan, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında sonuçsuz bir barış süreci olarak görülen Oslo Anlaşması müzakerelerine katılırken, 1993 yılında İsrail’le müzakerelere de katıldı.

Ancak Encel, İsrail ile ilişkilerinin tüm Filistinlileri tatmin etmediğini belirterek, Dahlan’ın “Filistin’in Mandela’sı” olarak anılan Mervan el-Barguti gibi isimlerin popülaritesini hiçbir zaman yakalayamayacağını söyledi.

Filistin direnişinin simge isimlerinden ve İsrail’in yirmi yıldır zindanda tuttuğu “Filistin’in Mandela’sı” Mervan el-Barguti, her yıl 5 kez mahkûm olmasına rağmen Fetih Kongresi’nde en çok oyu alan isim oldu. ‘Yaşam hapis cezası ve hücre hapsine girdi ve halkla iletişim kurmasını engelledi, başarısı ve Filistin Parlamentosu’na seçilmesiyle tanınıyor.

Müttefikler ve düşmanlar

El Fetih hareketindeki çalışmaları nedeniyle genç yaşta 11 kez tutuklanan ve İsrail hapishaneleriyle tanıştırılan Dahlan, girdiği İsrail hapishanelerinde İbranice öğrendi.

Mervan el-Barguti kadar saygı görmese de Dahlan’ın başka taktiksel avantajları ve özellikle de çatışmanın her tarafındaki insanlarla özel bağlantıları var.

1993 yılında Oslo Mutabakatı sonrasında Gazze’de kurulan 20.000 kişilik Filistin Önleme Gücü’nün başına geçen Dahlan, CIA ve Mossad’ın yanı sıra Arap ve Batılı istihbarat servisleriyle de sürekli temas halinde olmuş, daha sonra Filistin ile rekabet etmeye başlamıştır. Filistinliler. Lider Yaser Arafat.

Dahlan liderliğindeki önleyici gücün hapishanelerde Hamas mensuplarına işkence yaptığı ve kazandığı güç nedeniyle Gazze “Dahlanistan” olarak anılmaya başlandı.

ABD ve İsrail ile “şüpheli” ilişkiler geliştiren Dahlan, İsrail’in Gazze’yi işgali sırasında kanlı siyasi hamlelerle konumunu daha da güçlendirmeye devam etti.

Dahlan’ın “kendi kontrolündeki özel ordusu için Hamas ve diğer İslamcı gruplara karşı kullanmak üzere ABD ve İsrail’den silah satın aldığı” iddiaları da büyük yankı uyandırdı.

REKLAM

Hamas’a karşı savaştı

İsrail’in 2005’te Gazze’den çekilmesi ve Hamas’ın zaferiyle sonuçlanan 2006 seçimlerinin ardından Dahlan, El Fetih hareketi saflarında Hamas’a karşı “kanlı bir iç çatışma” başlattı.

Dahlan, Batı Şeria’ya taşınmasının ardından Hamas-Fetih çatışmasında gerilimi artırarak ABD ve İsrail’e hizmet etmekle suçlanmıştı. Dahlan’a yönelik çeşitli suçlamalarda bulunan Batı Şeria’daki El Fetih hareketi mensupları da, Dahlan’ın Gazze’deki ezeli rakibi Hamas lideri İsmail Heniye gibi suikast girişimlerinin kurbanı oldu.

Amerikan dergisi Vanity Fair, Hamas’ın 2006’daki seçim zaferinden sonra Washington yönetiminin Hamas’ı iktidardan uzaklaştırmak için hazırladığı komplonun merkezinde Dahlan’ın yer aldığını iddia etti.

Abbas’ın yakın çevresi ondan hoşlanmıyor mu?

Dahlan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yakın çevresinde sevimsiz bir insan olarak biliniyor.

Abbas, yakın çevresine karşı komplo düzenlediği yönündeki suçlamaların ardından 2011 yılında Dahlan’ı sürgüne göndermeye karar vermişti.

REKLAM

Kendisine yönelik “Arafat’ı öldürdüğü ve görev yaptığı süre boyunca zimmete geçirdiği paralardan servet kazandığı” yönündeki suçlamalar kamuoyunda geniş çapta tartışıldı.

Dahlan, 2016 yılında da kendisinin yokluğunda bir Filistin mahkemesi tarafından yolsuzluk suçlamasıyla mahkum edilmişti.

Etkili bir ağ

Birleşik Arap Emirlikleri’nde sürgünde olan Dahlan, yüksek mevkilerde etkileyici bir uluslararası arkadaş ağı kurarak başarılı bir iş adamı olarak kendini kanıtladı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan, 1993’ten bu yana tanıdığı Dahlan’ı “kardeşi” olarak tanıtarak, onu Filistinli siyasetçi ve iş adamının kanatları altına aldı.

Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunduğu dönemde, ortak düşmanları Filistin Hamas’ın uzantısı olan Müslüman Kardeşler aracılığıyla Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile ilişkiler kurdu.

REKLAM

Le Monde’un haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri, Müslüman Kardeşler’le mücadelede Dahlan’ı taşeron olarak kullanmayı ihmal etmedi.

Dahlan, ikinci nesil Filistinli liderler arasında bölgedeki en güçlü ve etkili kişilik olarak ortaya çıktı.

Sırp vatandaşlığı neden verildi?

Fransız basını, Dahlan’a BAE’nin Sırbistan’daki yatırımlarında önemli rol oynadığı için Sırp vatandaşlığı verildiğini yazdı.

Aynı şekilde BAE’nin aktif taraf olduğu Libya’da ülkenin doğusundaki silahlı lider Halife Haftar ile Abu Dabi yönetimi arasındaki iletişimi sağlayan kişinin Dahlan olduğu iddia edildi.

Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde aldığı destek sayesinde Gazze’ye kapsamlı yardım dağıtmasına olanak tanıyan bir iş portföyü geliştirdi.

REKLAM

Gazze’ye gönderilen yardımda etkili isim

The Economist’e verdiği röportajda Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Gazze’ye yılda yaklaşık 50 milyon dolar gönderdiğini ve Batı Şeria’daki mülteci kampları için bir destek ağı oluşturduğunu söyledi.

Dahlan, son yıllarda BAE fonlarını Gazze’de gıda, öğrenci kredisi ve işsizlik desteği dağıtmak için kullandı ve ayrıca 2021’de binlerce Kovid aşısı dağıttı. Bu rakam, Filistin Yönetimi tarafından hesaplanan rakamdan daha yüksek.

Paris Siyasal Bilgiler Fakültesi Ortadoğu uzmanı Profesör Frederic Encel, Dahlan’ın yurt dışında yaşamasına rağmen Gazze’de güçlü bir figür olmayı sürdürdüğünü, Gazze’nin yeniden inşası zamanı geldiğinde BAE’nin de önemli bir rol oynayacağını kaydetti. çekti.

Anvel, “Hamas yenilirse Gazze’yi yeniden inşa edecek olan, İslami grupla yakın bağları olan Katar olmayacak” dedi. “Abu Dabi anahtarlardan birini elinde tutuyor ve Hamas yıkılırsa yerine kimin geçeceği konusunda söz sahibi olacak.” Dedi.

Geçmişte Filistin liderliğine aday olabileceğini ima etmiş olsa da Dahlan, geçen ay The Economist’e verdiği röportajda iş arayışını reddetti.

REKLAM

“Gazze ve Batı Şeria’da teknokratların liderliğinde bir yönetimle iki yıllık bir geçiş dönemi oluşturun.”

Bunun yerine, Filistin’i yeniden birleştirmek için “Gazze ve Batı Şeria’daki teknokratlar tarafından yönetilen bir yönetimle iki yıllık bir geçiş dönemi” ve ardından Hamas dahil tüm partilere açık parlamento seçimleri yapılmasını önerdi.

“Hamas yok olmayacak” diyen Dahlan, yeni seçilen hükümetin Mısır, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Arap ülkeleri tarafından desteklenebileceğini ancak aynı zamanda daha geniş uluslararası toplum tarafından da desteklenmesi gerektiğini ekledi. İsrail. .

Böyle bir çözümün mümkün olabileceği konusunda iyimser olduğunu söyleyen Dahlan, devam eden çatışmaların Filistin davası etrafındaki tartışmaları yeniden alevlendirdiğini ve “sıfır umut” dönemini sona erdirdiğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu