Müzik emekçileri haklarını arıyor

0

MSG bu nedenle geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda MSG Başkanı Ferhat Göçer, Başkan Yardımcısı Zeynep Talu ve yönetim kurulu üyeleri Aslı Gökyokuş Yıldırım ve Birol Namoğlu konuşma ve sunum yaptı.

‘ALMANYA’DA 10 KAT DAHA FAZLA’

Ferhat Göçer, dijitalleşmeyle birlikte yazarların telif haklarını almalarında yeni bir dönemin başladığını söyledi. Göçer, telif ücretlerinin toplanmasında büyük ilerleme kaydedildiğini ancak henüz istenen seviyelere ulaşılmadığını söyledi. Göçer, Almanya’da bir Türkçe şarkının bir kez dinlenmesi halinde yazarın Türkiye’den 10 kat daha fazla kazandığına dikkat çekti. Türkiye’de bazı konser şirketlerinin, organizasyonların ve kamu müzik yayıncılarının hâlâ telif ücreti ödemediğine dikkat çekti.

Bakmak

Müzikle daha çok ilgilenmenizi sağlayacak araştırmalar!  Beyin sağlığını korur

MSG’nin mekânlara lisans verirken yazarların telif haklarını güvence altına alacak yasal düzenleme yapmaya çalıştığı iddia edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen yıl böyle bir düzenleme yaparak otellere bu zorunluluğu getirdiği ve imtiyaz tahsilatına başlandığı açıklandı. Bu oranların bir otel veya mekan için oldukça düşük olduğuna dikkat çekildi. Ferhat Göçer de konuşmasında yapay zeka kullanımına karşı bazı önlemler almanın zamanının geldiğini söyledi. Gripin grubunun solisti Birol Namoğlu, Avrupa’daki profesyonel müzik derneklerinde şu anda tartışılan tek konunun yapay zeka olduğuna dikkat çekti. Namoğlu, fiziki olarak satın alınan albümlere basılan pulların 2013’ten bu yana 10 milyondan 1 milyona düştüğünü, bunun da dijitalleşmenin ne kadar hızlı gerçekleştiğini gösterdiğini söyledi.

Aslı Gökyokuş, MSG tarihinde ilk kez yönetimin “kurumsal iletişim” birimi kurduğunu söyledi. Gökyokuş, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 93 artışla 262 milyon TL telif ücreti toplanıp üyelere dağıtılacağını duyurdu. Toplantıda bu rakamın en az üç katına çıkması gerektiğinin de altı çizildi.

‘Devlet desteğine ihtiyacımız var’

Bugün MSG, besteciler, söz yazarları, yayınevleri ve aranjörlerden oluşan 11 bini aşkın üyesiyle yerli ve yabancı müziğin çok önemli bir bölümünü temsil ediyor. Türkiye, 2023 yılında dijital telif gelirlerinde hızlı artış yaşayan 10 ülke arasında 6. sırada yer aldı. Ancak Türkiye hâlâ pazar payı yüzde 1’in altında kalan ülkeler arasında yer alıyor. MSG artık konaklama modelini kullanarak daha fazla halka açık alanın lisanslanması için devlet desteği bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu