Meme kanserini tetikleyen faktörler neler?

0

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. yıl. Tüm kanser türleri artıyor ama meme kanseri biraz daha artıyor. Belki de bunun başlıca sebepleri; Bunların arasında kadınların sigara içmesi, hormon kullanması, katkı maddeli çok fazla yemek yemesi, kilo alması ve egzersiz yapmaması da yer alıyor” dedi.

“Erken teşhis edilirse kemoterapiye gerek kalmayabilir.”

Meme kanserinin yayılma hızı her ne kadar artıyor olsa da meme kanserinden korunmak ve teşhis koymak mümkün; Tespitinin diğer tümörlere göre daha kolay olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Küçük, şöyle konuştu: “Çünkü hastalar kendi kendine muayeneyle bile erken tanı alabiliyor. Bu, özellikle yıllık kontrol yapıldığında neredeyse %99 oranında tespit edilebilir. Erken teşhis konulduğu takdirde hastalar çok kolay bir şekilde sağlığına kavuşabilmektedir. Mesela geçmişte, 20-30 yıl önce, bir kadın meme kanserine yakalandığında sadece bir büyük ameliyat yapılıyordu. Hastanın memesi, meme altındaki göğüs kası ve lenf düğümleri çıkarıldı. Ancak günümüzde erken teşhis edilirse, memedeki kitlenin alınmasıyla kolayca tedavi edilebilmektedir. Meme çıkarılmaz. Aslında sadece koltuk altından lenf bezi örneği alınır. Koltuk altı da temizlenmiyor. “Çok erken teşhis edildiğinde kemoterapi bile almayan hastalarımız da var” dedi.

“Manuel muayene ve tarama testlerini ihmal etmeyin”

Prof., kadınların özellikle ayda bir kez kendilerini muayene etmelerini öneriyor. Dr. Küçük, “Ayna karşısında önce göğüslerine bakmalarını istiyoruz. Göğüste bir farklılık var mı? Herhangi bir çekme, kabuklanma, kızarıklık ya da görünüm farklılığı olup olmadığını kontrol etmelerini istiyorum. Daha sonra manuel sınav yapmaları gerekiyor. Ellerini kaldırmadan memeye koymalı, daireler çizmeli ve memenin tamamına bakmalıdır. Belki ilk birkaç ayda hiçbir şey anlamazlar ama devam ettikleri sürece bir fark görürlerse daha erken doktora gidebilirler. 40 yaşını dolduran her kadının yılda bir kez genel cerrah tarafından muayene edilmesini ve ultrasona girmesini istiyoruz. Kadınların 50 yaşından sonra her yıl hem ultrason hem de mamografi çektirmesi faydalı olacaktır” dedi. Prof., bu kadar yakın takip ve takip ile meme kanserinden korkmaya gerek olmadığını söyledi. Dr. Küçük ayrıca sigara içmemek, egzersiz yapmak, kilo almamak gibi temel önlemlerin alınmasını da önerdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking