MEB Bakanı Tekin’den olay yaracak açıklama: ‘Türkiye’deki azınlıklarla ilgili doktora tezi yapıyorlar. Buna karşıyım’

0

Ankara Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nde 2023 yılı lisansüstü eğitim (YLSY) için yurt dışına gönderilecek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Burs Programı kapsamında bursiyerler için “Vizyon ve Farkındalık Eğitimi” programı düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Yurt Dışı Yüksek Öğrenim ve Öğretim Genel Müdürü Fethi Fahri Kaya, Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ve yurt dışına gitmeye hak kazanan 563 burslu öğrenci programa yeniden kavuştu.

Yurt dışında okuyan akademisyenlerin ülkeye yüzde 100 katkı sağlayacağına inandığını belirten Bakan Tekin, şöyle konuştu: “Arkadaşımız sosyoloji okuyacak, diyelim ki doktorasını İngiltere'de yapıyor, doktora tezini de etnik azınlıklar ve din üzerine yapıyor. Türkiye buna karşıyım. “Türkiye'deki akademisyenler bu sosyoekonomik, etnik, dini ve ideolojik yapıları inceleyebilirler” dedi.

''Başka amaçlarla gidiyorsun, amacını yerine getir''

Akademisyenlerin çalışma alanlarına değinen ve Türkiye'de azınlıklarla ilgili doktora tezi hazırlamaktan büyük rahatsızlık duyduğunu belirten Bakan Tekin, şöyle konuştu: “Arkadaşımız sosyoloji okuyacak, diyelim ki İngiltere'de doktora yapıyor ve kendisi de Türkiye'de etnik ve dini azınlıklar üzerine doktora tezi yapıyor, Türkiye'de buna karşıyım.” Türkiye'de o kadar çok akademisyen var ki; Türkiye'deki akademisyenler bu sosyoekonomik, etnik, dini ve ideolojik yapılar üzerinde çalışabilirler.

Yurt dışına gönderdiğimiz kişinin bulunduğu üniversitede Türkiye üzerine bir çalışma yapmasını pek de iyi niyetli bulmuyorum açıkçası. O yüzden gönderdiğimiz arkadaşlara, arkadaşlara yurt dışındayken mümkün olduğunca Türkiye üzerinde çalışmayacaksınız. Türkiye üzerinde çalışmayacaksınız. “Başka amaçlara gidin, hedeflerinize ulaşın” diyen Bakan Tekin, daha sonra yurtdışına gidecek arkadaşlarla sohbet etti (DHA).
Bu içerik Evin Özbey tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yeni partinin talepleri gündemde!  Yanıtın gelmesi uzun sürmediYeni partinin talepleri gündemde! Yanıtın gelmesi uzun sürmedi
Amerikalı milyonerin ölümcül deneyi!  Genç kanı arttırır mı?Amerikalı milyonerin ölümcül deneyi! Genç kanı arttırır mı?
İzmir açıklarında 7 kaçak göçmenin cesedi bulunduİzmir açıklarında 7 kaçak göçmenin cesedi bulundu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking