Küresel LNG ihracatı ilk çeyrekte yüzde 4,3 arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Arap Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OAPEC) 2024 yılı ilk çeyreği LNG piyasasına ilişkin yayınladığı rapordan derlenen verilere göre, yılın ilk üç ayında küresel piyasalarda rekabetçi spot fiyatlar, LNG'ye olan talebi artırdı.

Küresel ihracat (LNG) yılın çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,3 artarak yaklaşık 107,3 ​​milyon tona ulaştı.

LNG İHRACATINDA ABD VE RUSYA ÖN SIRADA

Dünyanın en büyük LNG ihracatçıları olan ABD, Avustralya ve Katar, toplam ihracatın %60,57'sini gerçekleştiriyor.

İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre ABD'nin LNG ihracatı %11,5 artışla 23,2 milyon tona, Katar'ın ihracatı %3,5 artışla 20,9 milyon tona, Avustralya'nın ihracatı ise %3 artışla 20,9 milyon tona yükseldi.

Aynı dönemde Rusya'nın LNG ihracatı da %8,7 artışla 8,7 milyon tona yükseldi. Avrupa pazarında Rus LNG'sine olan talep artmaya devam ederken, İspanya, Fransa ve Belçika Rusya LNG'sinin ana pazarları haline geldi.

Rusya, Avrupa'nın talebini karşılamak amacıyla toplam kapasitesinin üzerinde yıllık 29,3 milyon ton kapasiteye sahip 3 LNG santralini işletiyordu.

ASYA'DA ÇİN'DEN LNG İTHALATI ARTTI

Küresel LNG ithalatında ilk çeyrekte Asya pazarında Çin'den gelen LNG talebinde artış yaşandı.

Söz konusu dönemde LNG ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,2 artışla yaklaşık 107,9 milyon ton olarak gerçekleşti.

Toplam ithalatın 72,9 milyon ton civarındaki kısmı Asya pazarlarına yapılırken, Asya'ya LNG ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre %9 arttı.

Bu dönemde Çin, Japonya, Güney Kore ve Tayvan'a 56,4 milyon ton LNG sevk edildi. İlk çeyrekte Çin'in LNG ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre %26 artışla 20,6 milyon tona ulaştı.

AVRUPA'DA LNG İTHALATI %13,8 ORANINDA DÜŞTÜ.

Türkiye ve İngiltere'nin de yer aldığı tabloda, Avrupa'ya LNG ithalatı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 oranında azalarak 30 milyon ton civarına ulaştı.

Avrupa'da LNG talebinin azalmasında kış aylarında havaların ılıman olması, Norveç ve Cezayir'den kıtaya gaz sevkıyatının bolluğu ve doğalgaz tanklarının doluluk oranı büyük rol oynadı.

LNG portföyünde tedarik sağlayan ülkelerin payına bakıldığında ABD yüzde 51 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 17,4 ile Rusya, yüzde 10 ile Cezayir, yüzde 8 ile Katar, yüzde 4,1 ile Norveç, yüzde 4 ile Nijerya ve Nijerya takip ediyor. Yüzde 5,4 ile diğer ülkeler de katıldı.

Kuzey ve Güney Amerika'nın LNG ithalatı ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %72,7 artışla 3,8 milyon tona yükselirken, Orta Doğu ithalatı ise %71,4 artışla 1,2 milyon tona yükseldi.

İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını artıran ülkeler arasında Cezayir, Avustralya, Brunei, Ekvator Ginesi, Malezya, Mozambik, Nijerya, Katar, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD yer aldı. .

Bu dönemde en fazla ihracat yapan ülke 23,2 milyon tonla ABD olurken, ihracatını yüzdesel olarak en fazla artıran ülke ise Mozambik oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu