İtalyan general yazdığı kitaptaki homofobik ve ırkçı ifadelerin ardından kovuldu

0

‘Dünya Tepetaklak’ adlı kitabının yayınlanmasından iki hafta sonra askeri görevinden alınan İtalyan General Roberto Vannacci ifade özgürlüğünün sınırları konusunda ulusal tartışmaya yol açtı.

İtalyan General Roberto Vannacci, kendi yayınladığı “Dünya Tepetaklak” adlı kitabında homofobik ve ırkçı ifadelere yer vermesinin ardından İtalyan paraşütçü tugayının komutanlığından ve Floransa’daki Askeri Coğrafya Enstitüsü’ndeki görevinden alındı.

REKLAM

Amazon İtalya’nın en çok satanlar listesinde bir numaraya yükselen kitabında çevrecileri, solcuları, feministleri, Yahudileri ve işsizleri hedef alıyor. Kitabında yer alan ve görevden alınmasının başlıca nedeni olan en şok edici ifadeler ise LGBTQ+ topluluğuna ve Siyah İtalyanlara yönelik.

LGBTQ+ topluluğunu ve göçmenleri hedef aldı

Kitabın en tepki çeken bölümü LGBTQ+ topluluğuna bir hitap olarak başlıyor:

“Sevgili eşcinseller, siz normal değilsiniz, bunu aşın!” diyen general: “Normallik heteroseksüelliktir. Eğer her şey size normal geliyorsa, bu, birkaç yıl öncesine kadar sözlüklerimizde yer alan terimleri yasaklayan uluslararası eşcinsel lobisinin komplolarının suçudur…” ifadelerini kullanıyor ve ardından LGBTQ+ topluluğuna yönelik birçok hakaret sıralıyor.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde, göçmenlerin İtalya’ya geldiklerinde gördüklerini iddia ettiği “cömertlik ve şefkat” için daha fazla minnettar olmaları gerektiğini düşündüğünü belirtiyor. Herkesin eşit doğmadığını ve İtalya’ya gelen göçmenlerin her zaman farklı olacağını belirten yazar, İtalyan voleybolcu Paola Egonu’yu örnek gösteriyor. “Kendisi vatandaş olarak İtalyan ama yüz hatlarının İtalyanlığı temsil etmediği açık.”

Kitap aşırı sağın dikkatini çekti

İtalyan medyasına verdiği bir mülakatta general ifadelerini savunarak hiçbir şeyi geri almayacağını ve gerekirse kitabı aynı şekilde tekrar yazacağını söyledi.

Kitapla ilgili tartışmaların patlak vermesinin ardından, LGBTQ+ topluluğunun ‘anormalliği’ hakkındaki ifadelerini bağlamından koparıldığını söyleyerek savunan Vannacci “Sevgili eşcinseller, yalnız değilsiniz, ben de anormalim.” dedi.

General, kitabında ele aldığı konuların anayasal olarak korunan ifade özgürlüğü hakkı kapsamında olduğunu da sözlerine ekledi. Bu iddia, Vannacci’nin “ilerici azınlığın diktatörlüğü” tarafından aşağılandığını iddia eden Vittorio Sgarbi gibi bazı İtalyan sağcı figürler tarafından da yankı buldu.

Vannacci’nin açıklamaları sadece İtalyan sağının ötesinde, aşırı sağcı grupların dikkatini çekti. Neo-faşist bir grup olan Forza Nuova, Vannacci’ye İtalya’nın kuzeyindeki Monza kentinde partilerinin senatör adayı olmasını teklif etti.

Vannacci ise asker olmaya devam edeceğini söyleyerek teklifi reddetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş