İsrail’in eli tetikte: İran’a karşılık için fırsat kolluyorlar! Savaş Kabinesi toplandı, ilk açıklama geldi

0

1 Nisan'da Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlenen saldırı, İran'ı harekete geçirdi. Dün gece “Gerçek Vaat” adı verilen bir operasyon başlatan İran, İsrail'e karşı yüzlerce kamikaze İHA ve seyir füzesi fırlattı. Saldırının hemen ardından toplanan Savaş Kabinesi bugün bir kez daha toplandı.

“SALDIRIDA 300’DEN FAZLA FÜZE VE İHA KULLANILDI”

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari düzenlediği basın toplantısında İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını değerlendirdi. Hagari, İran'ın gerçekleştirdiği saldırıda 300'den fazla füze ve İHA'nın kullanıldığını, bunların yüzde 99'unun etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Saldırıda 170 civarında İHA'nın kullanıldığını belirten Hagari, bunların tamamının İsrail topraklarına ulaşmadan hava savunma sistemleri ve İsrail'in müttefiklerine ait uçaklar tarafından imha edildiğini iddia etti.

Hagari, İran'ın saldırı sırasında 30'dan fazla seyir füzesi ateşlediğini ve hepsinin İsrail topraklarına ulaşmadan etkisiz hale getirildiğini söyledi.

İran'ın 120'den fazla balistik füze kullandığını belirten Hagari, bunların “bir kısmının” İsrail'e ulaştığını, geri kalanının ise imha edildiğini kaydetti.

Sözcü Hagari, sayısını belirtmediği füzelerin İsrail'in güneyindeki Nevatim hava üssünü vurduğunu ve burada “hafif” hasar oluştuğunu ancak çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

İsrail ordusu sözcüsü, İran'ın yanı sıra Irak ve Yemen'den İsrail'e ateş açıldığını ve hiçbirinin İsrail topraklarına ulaşmadığını söyledi.

indirmek

İRAN'A CEVAP NE OLACAK?

Bugünkü toplantıda İran'ın saldırılarına verilen “cevap”ın tartışılacağını da belirtelim.

İsrail Güvenlik Kabinesi, İran saldırılarına verilecek yanıtın Savaş Kabinesi tarafından üstlenilmesine karar verdi.

Savaş kabinesinde Başbakan Benjamin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ana muhalefet lideri Benny Gantz da yer alıyor.

İSRAİL FIRSAT ARIYOR

Benny Gantz, “İran'a bizim için doğru tarih ve saatte yanıt vereceğiz” dedi.

GLILLOPWUAAzL4P

NE OLDU?

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail, İran'ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi.

AA-20240413-34262713-34262712-IRAN_IHALARLA_ISRAILE_ATTACK_STARTED

İran bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleriyle önlendiğini ancak bir füzenin güneydeki askeri üsse isabet ettiğini açıkladı. (AA)

Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yedikule zindanları hakkında bilinmeyen gerçekler ortaya çıktı!  İşte Leo Tolstoy ve Tutankhamun'un ortak noktalarıYedikule zindanları hakkında bilinmeyen gerçekler ortaya çıktı! İşte Leo Tolstoy ve Tutankhamun'un ortak noktaları
Dışişleri Bakanlığı'ndan İran ve İsrail'e ilişkin açıklama!Dışişleri Bakanlığı'ndan İran ve İsrail'e ilişkin açıklama!
AK Partili eski belediye başkanının paylaşımı büyük tepki çekti!  AK Partili eski belediye başkanının paylaşımı büyük tepki çekti! “Gidin gidin aç Türkler…”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking