İsrail, Batı Şeria’da kayıp Yahudi çocuğun cesedine ulaştı, bölgede şiddet tırmanıyor

0

İsrail ordusunun Batı Şeria'da kayıp Yahudi yerleşimci çocuğun cesedini bulduğunu duyurmasının ardından bölgedeki askerlerin başlattığı geniş çaplı operasyonda siviller arasındaki şiddet yeniden arttı.

REKLAM

İsrail ordusu, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşiminde yaşayan 14 yaşındaki bir erkek çocuğunun cesedinin kırsal alanda bulunduğunu açıklarken, cinayetin büyük olasılıkla Filistinliler tarafından işlendiğini öne sürdü.

İsrail yönetimi, Cuma sabahı hayvanlarını otlatmak için evinden çıktığı bildirilen Binyamin Achimeir isimli gencin, “terör saldırısı” sonrasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ile Filistinliler arasında gerginlik artıyor

İsrail Ordu Radyosu, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler ve Filistinliler arasında olayların tırmanmasına karşı hazırlıklı olduğunu bildirdi.

Bu arada Batı Şeria'nın Ramallah kentinin doğusundaki Mugayyir köyüne kaçak Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği saldırıda 5 Filistinli yaralandı.

Filistin'in resmi ajansı WAFA'nın haberinde, 5 Filistinlinin gerçek mermiyle yaralandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı yaptığı açıklamada, saldırılarda yaralanan Filistinlilerden birinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

Yahudi yerleşimciler Ramallah'ın kuzeyindeki Ayn Sinya köyünde ve Selfit kasabasına bağlı Kefr ed-Dik ile Deir Balut kasabaları arasındaki yolda Filistinli araçlara saldırarak bazı araçlara zarar verdi.

Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus kentine bağlı Duma köyüne düzenlediği saldırılarda en az 4 Filistinlinin yaralandığı, 7 evin de yakıldığı bildirildi.

Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine bağlı Silvad ve Turmusayya kasabalarının giriş çıkışlarını kapattıkları ve bölgeden geçen araçlara saldırdıkları bildirildi.

Ayrıca Yahudi yerleşimciler, dün kente düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Cihad Afif Abu Alya'nın (25) cenazesine de ateş açtı. Saldırıda can kaybı yaşanmadı.

Dün bir Filistinlinin ölümünün yanı sıra 25 kişi de yaralandı.

Fetih hareketi genel seferberlik çağrısında bulundu

Fetih hareketi genel seferberlik ve Yahudi yerleşimcilerin Ramallah'ın kuzeydoğusundaki Mugayyir köyüne yönelik saldırılarının püskürtülmesi çağrısında bulunmuştu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlediği 7 Ekim 2023'ten bu yana, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail askerlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik baskın ve saldırılarında artış yaşandı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 463 Filistinli hayatını kaybetti, 8 binden fazla Filistinli tutuklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu