İlk Türk astronot kimdir? Uzaya çıkan ilk Türk astronot kim oldu? Türkiye’nin ilk uzay yolcusu

0

Duygun Sarpasan

Yıldızlararası uzaya giden ve uzay çalışmaları konusunda önemli eğitimler alan kişilere astronot veya kozmonot adı verilmektedir. Bu kişiler gerekli eğitimleri aldıktan sonra uzay araçlarıyla uzaya gönderiliyor ve burada önemli bilimsel ve deneysel çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda uzaya çıkan ilk Türk astronotu meselesi de ayrı bir önem taşıyor. Son zamanların en çok tartışılan konularından biri olan uzay yolculuğu insanlık için büyük önem taşıyor.

İlk Türk astronot kimdir?

Dünya dışında da bazı gök cisimleri bulunmaktadır. Bu cisimlerin bir kısmı yörüngeleri etrafında hareket ederken bir kısmı ise sabit kalır. Bu cisimler arasındaki geniş alana uzay denir. Bugüne kadar uzaya seyahat eden pek çok önemli isim oldu. Ancak son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir büyük isim var. Bu isim, ilk Türk astronot unvanına sahip olan ve yakın zamanda uzaya yolculuk yapan Alper Gezeravcı’dır. 1979 yılında Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Türk Hava Kuvvetleri’nde askeri pilot olarak önemli hizmetlerde bulundu. 19 Ocak günü Türkiye saati ile 00:49’da uzay yolculuğuna gönderilen Alper Gezeravcı, ülkemiz tarihinde büyük iz bıraktı.

Uzaya çıkan ilk Türk astronot kimdir?

Geçmişte uzaya çıkan, önemli deneysel çalışmalar yapan pek çok önemli isim var. Bu isimlerden biri de son dönemde adını çokça duyduğumuz Alper Gezeravcı. Uzaya çıkan ilk Türk astronot olan bu isim, 19 Ocak 2024’te uzay aracıyla uzaya fırlatılmış, 20 Ocak’ta ise Uluslararası Uzay Merkezi’ne ulaşmıştı. Alper Gezeravcı’nın profesyonel kariyeri gerçekten dikkat çekici. Özellikle dördüncü nesil savaş uçağı olarak bilinen F-16; 15 yıl boyunca SF-260, T-41, KC-135, F-5 gibi çeşitli uçaklarla önemli uçuşlara katıldı.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu kimdir?

Türkiye’nin ilk uzay gezgini, birçok medyada yer alan ve savaş pilotu olarak tanınan Alper Gezeravcı’dır. Yaklaşık 21 yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan Alper Gezeravcı 44 yaşında. Lisans eğitimini Hava Harp Okulu’nda tamamlayan, ardından yüksek lisansını ABD’nin Ohio eyaletinin altıncı büyük şehri Dayton Ohio’da Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde tamamlayan Alper Gezeravcı, adını tarihe yazmayı başardı. ilk Türk astronotu olarak

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Edirne'de uluslararası uyuşturucu operasyonu: 109 kilo kokain ele geçirildiEdirne’de uluslararası uyuşturucu operasyonu: 109 kilo kokain ele geçirildi
Günün gündemi “İstanbul” iddiasıydı!  Gözler Erbakan'daydıGünün gündemi “İstanbul” iddiasıydı! Gözler Erbakan’daydı
İYİ Parti'nin Ankara ve İstanbul adayları açıklandı!İYİ Parti’nin Ankara ve İstanbul adayları açıklandı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş