İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu başladı! Uzayda 14 günde hangi deneyler yapılacak? İlk sözleri “İstikbal göklerdedir” oldu

0

Metin Yamaner Mynet haber/içerik editörü

Ax-3 misyonu üyesi ilk Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu SpaceX’in uzay aracı, ABD yerel saatiyle 16.49’da (00.49 Türk Lirası) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı. SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı. 36 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenme Cumartesi günü saat 13.15’te (GMT) gerçekleşecek.

“GELECEK GÖKYÜZÜNDE”

Uzaydan video mesaj gönderen Türk astronot Alper Gezeravcı’nın ilk sözleri “Gelecek göklerdedir” oldu. Gezeravcı, şunları söyledi: “İlk Türk’ün uzaya girdiği şu anda, bu ana büyük ecdadımızın şu sözleriyle başlamak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün parlak sözü. Gelecek gökyüzüdür. Gelecek gökyüzüdür.” “

FALCON 9 KAPSÜLDEN KALKIP İNDİ

Falcon 9 roketi, Ax-3 mürettebatını taşıyan Dragon kapsülünü belirlenen yüksekliğe kaldırdıktan sonra başarıyla ayrıldı. Kapsülden ayrıldıktan sonra iniş yapan Falcon 9, Kennedy Uzay Merkezi’nin doğusunda yer alan Cape Canaveral üssüne başarıyla iniş yaptı. Falcon 9’un Dragon kapsülünden ayrılmasının ardından devreye giren Merlin uzay motoru, kapsülün ISS’ye ulaşması için güç sağlayacak. Başlangıçta ABD yerel saatine göre 17 Ocak’ta yapılması planlanan fırlatma, SpaceX tarafından son kontrollerin tamamlanması için bir gün ertelendi.

AA-20240118-33474831-33474827-TURKIYENIN_ILK_UZAY_YOLCUSU_GEZERAVCININ_YER_ALDIGI_AX3_MISYONUNUN_YOLCUGUGU_BASLADI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “İlk kez gerçekleştirdiğimiz insanlı uzay göreviyle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına, Türkiye yüzyılına giriyoruz. Eşsiz katkılar sağlayan medeniyetin mirasçıları olarak” Bilim tarihi için çok kıymetli bir başlangıç, tarihte yürüttüğümüz misyonun tekrarı için çok kıymetli bir başlangıç ​​yapıyoruz. 2021 yılında dünyaya ilan ettiğimiz milli uzay misyonunda çok değerli bir başlangıç ​​yapıyoruz. Böylece uzay programımızdaki hedeflerimizden birini gerçeğe dönüştürüyoruz” dedi.

YERÇEKİMİYİ DENEYİMLEDİ

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Dragon kapsülünün iç kısmına ait ilk görüntüler de yayınlandı. Böylece Alper Gezeravcı elinde kalemle yerçekimini test etti.

Keşfetmek

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu