Havalar ısındı, tehlike yine ortaya çıktı! “Küçük ama sıkıntısı büyük oluyor”

0

Kırım-Kongo Kanamalı Hastalığının (KKKA) sıklıkla görüldüğü illerden biri olan Yozgat'ta, bahar mevsiminin ardından iklimin ısınmasıyla birlikte kene vakalarında da artış görülüyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi özellikle kırsal kesimde insan sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar, özellikle kırsal kesimde ve kene vakalarının yaygın olduğu bölgelerde vatandaşları kenelere karşı dikkatli olmaları ve önlem almaları konusunda uyarıyor.

Profesör. Ülke genelinde iklim ısındıkça Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin özellikle kırsal kesimde insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmeye başladığını söyledi. Dr. Çiğdem Kader, kenelerle mücadelede en etkili yöntemin tedbir, erken teşhis ve tedavi olduğunu söyledi.

“KENEYE ÇIPLAK ELİNİZLE DOKUNMAYIN”

Profesör. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin (KKKA) hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve bölgede görülebilen ciddi ve ölümcül bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Kader, “Bu hastalık, kenelerin aktif olduğu ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla görülebiliyor. İklim ısındıkça kene riski taşıyan temasların artması nedeniyle önümüzdeki günlerde KKKA vakalarının sayısının da artmasını bekliyoruz. 2024 yılında Yozgat genelinde bine yakın riskli kene temasının yaşanacağı bilgisini aldık. Ancak bu temasların hepsi KKKA'ya yol açmayacaktır. Virüs taşıyan keneler varsa o keneyle temas sonrasında hastalık gelişiyor. Burada önemli olan kişilerin kene ile temas ettikten sonra en kısa sürede keneyi vücutlarından uzaklaştırmasıdır.

AW220419_02

Bunu yaparken keneyi çıplak elle değil, eldiven, bez veya çanta ile en kısa sürede vücutlarından çıkarmalıdırlar. Keneyi vücutlarından çıkaramasalar bile bir sağlık uzmanına başvurmaları önemlidir. Daha sonra 10 gün boyunca enfeksiyonlara karşı kendilerini izlemeli ve düzenli aralıklarla sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar. Erken teşhis edildiği takdirde destek tedavisi ile bu hastalığın ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak geç tanı konulduğunda maalesef hastaların neredeyse büyük bir kısmını gözden kaçırabiliyoruz. Bu durumda önleme ve erken teşhis çok önemlidir. “Havalar ısındıkça kenelerin aktif hale gelmesi nedeniyle önümüzdeki birkaç gün özellikle riskli olabilir.” Dedi.

“Keneyi vücuttan ne kadar erken çıkarırsanız riski o kadar azaltırsınız”

iStock-891732750

Profesör. kırsal bölgelerde kenelerden korunmanın yollarından da bahsetti. Dr. Kader, şunları söyledi: “Kırsal kesimde tarım ve hayvancılıkla uğraşan ya da pikniğe giden insanlarımız uzun kollu ve açık renkli kıyafetleri tercih etmeli, kırsalda çalışan vatandaşlarımız ise pantolonlarını çorabın içine sokmalı ve botları giymek. İşten eve döndükten sonra başta koltuk altı, kasık bölgesi ve ense gibi vücutlarının her bölgesini tek tek kontrol etmeleri çok önemli. Çünkü kene vücuttan ne kadar erken çıkarılırsa risk o kadar azalır. Ayrıca en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri de önemli” dedi.

“KÜÇÜK AMA BÜYÜK BİR SORUN VAR”

AW220419_03

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Mesut Güngördü, kene ısırması nedeniyle 10 gün Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi gördüğünü belirterek, şunları söyledi: “Çekerek ilçesinde hayvancılıkla ilgilenirken , Koluma kenenin yapıştığını gördüm ve onu yırttım. İlk başta pek umursamadım. Eve döndüğümde önce ateş ve mide bulantısı oldu, yattım ve sürekli eklem ağrılarım oldu. Belden aşağısını hissetmedim.

iStock-1326342998

Bölge hastanesine gittim ve ilk başta bende kene olduğunu söylemek istemedim. Tedaviyi yaptılar ama eve döndüğümde sorunlar geri geldi. Bu sefer hastanedeki doktorlara kene olduğumu söyledim ve beni Yozgat'a yönlendirdiler. Çok kötü bir durumdu, 3 gün toparlanamadım. “Hayvancılıkla uğraşan dostların keneyi kesinlikle çıplak elle vücutlarından koparmamaları gerekiyor. Küçük gibi görünse de büyük sorunlara neden oluyor.” (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ekrem İmamoğlu Belediyeler Birliği Başkanı olduEkrem İmamoğlu Belediyeler Birliği Başkanı oldu
Yeni görüntüler ortaya çıktı!  Uçak kazasında 2 pilot şehit olduYeni görüntüler ortaya çıktı! Uçak kazasında 2 pilot şehit oldu
CHP'den ilk açıklama!  Akşener-Erdoğan görüşmesine ilişkin tek cümlelik yorumCHP'den ilk açıklama! Akşener-Erdoğan görüşmesine ilişkin tek cümlelik yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking