Güvenli İnternet abone sayısı 44 milyon aştı! Bakan Uraloğlu açıkladı ‘Önceliğimiz çocukları internetteki olumsuz içeriklerden korumak’

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Güvenli İnternet Hizmetinin (GİH) Türkiye'de internetin güvenli kullanımına ilişkin şikâyet ve talepler doğrultusunda 2011 yılında ortaya çıktığını anlatarak, şöyle konuştu: “Bilgilendirme Dairesi'ne bu konuyla ilgili çok sayıda şikâyette bulunuldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuzun Merkezi'nde yaptığımız araştırma sonuçları, ailelerin özellikle internetteki uygunsuz içeriklerden endişe duyduğunu ve bu ihtiyaca yönelik geliştirilmiş çözümler aradığını gösterdi.” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLARI İNTERNETTEKİ OLUMSUZ İÇERİKLERDEN KORUMAK”

Uraloğlu, GYH'nin abonelerini, özellikle de çocukları internetteki olumsuz içeriklerden korumayı hedeflediğini belirterek şöyle konuştu: “Aboneler, yasaklı madde trafiği yapan, şiddet içeren, ırkçılık ve nefreti teşvik eden yayınlar yapan, terör propagandası yapan ve terör propagandası yapan web sitelerinden özgür olabilir. Suçların yanı sıra dolandırıcılık sitelerini de tanımlıyor.” korunma imkanına sahip.” dedi. Uraloğlu, mevcut filtreleme seçeneklerinden yararlanamayan kullanıcıların kolaylıkla erişebileceği bir hizmet olduğunu vurguladı.

Zararlı internet içeriğiyle karşılaşmak istemeyen ve bu nedenle evinde internet satın almak istemeyen vatandaşlar için GİH'in bir alternatif olduğunu belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “GİH ile mevcut internet kullanıcıları bir yandan tercihlerinde özgür bırakılıyor, diğer yandan da interneti evde satın almak istemiyorlar. Öte yandan güvenli kullanım arayan kullanıcılar da tercihleri ​​doğrultusunda alternatif internet erişimi alabiliyor.” dedi.

“KULLANICILARIN İSTEK VE ÖNERİLERİNE GÖRE HİZMETİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ”

Uraloğlu, Çocuk ve Aile olmak üzere iki profil bulunduğunu belirterek, bu profillerden birini seçen kullanıcıların, karşılaşılan sorunu anında bildirme ve önlem alınmasını talep etme hakkına sahip olduğunu söyledi. Uraloğlu, “Söz konusu hizmet, kullanıcı istekleri, önerileri ve derecelendirmeleri doğrultusunda sürekli geliştirilmekte ve etkinliği artmaktadır.” Dedi.

Uraloğlu, yaptığı açıklamada, GYH ile ilgili çalışmaların Anayasa'nın Ailenin ve Çocuk Haklarının Korunması başlıklı 41. maddesi ile Gençliğin Korunması başlıklı 58. maddesi hükümlerine dayandığını belirterek, şunları söyledi: “Bu anayasal ilkelerin ötesinde Elektronik Haberleşme Kanunu hükümleri, tüketicilerin ve son kullanıcıların haklarını düzenlemektedir.” Uygulamanın kapsamını da Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin bu kanuna uygun olarak çıkarılan İnternetin Güvenli Kullanımı başlıklı 15. maddesi hükümleri ve 15. maddesi belirlemektedir. “Yönetmelik, operatörlere internetin güvenli kullanımı için ücretsiz alternatif hizmetler sunma zorunluluğu getiriyor.” Dedi. Uraloğu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun 2011 yılında aldığı kararla Güvenli İnternet Hizmeti Usul ve Esasları gibi yasal dayanaklar çerçevesinde çalışmaların yeniden düzenlendiğini söyledi.

Uraloğlu, uluslararası sözleşmelere de değinerek, çalışmaların Avrupa Konseyi Küçükleri Etkileyen Siber Suçlara İlişkin Sözleşme Yönetmeliği, 150 Sayılı Sözleşme'nin ilgili hükümleri çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi. Çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı korunmasına ilişkin Avrupa Konseyi'nin 201 sayılı kararı ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne ek protokol.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kayıp iki kuzenden saatlerdir haber alınamıyor!  Ekipler müdahale ettiKayıp iki kuzenden saatlerdir haber alınamıyor! Ekipler müdahale etti
Ataşehir'de kaçan kurbanlık boğa kaosa neden oldu!Ataşehir'de kaçan kurbanlık boğa kaosa neden oldu!
Bursa'da yolcu minibüsleri ile otomobil çarpıştı!  1 yolcu yola savrulduBursa'da yolcu minibüsleri ile otomobil çarpıştı! 1 yolcu yola savruldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu