Gizli fon davası: Emre Belözoğlu, Arda Turan ve Fernando Muslera ifade verdi

0

MKE Ankaragücü teknik direktörü Emre Belözoğlu, Eyüpspor teknik direktörü Arda Turan ve Galatasaray'ın Uruguay milli takım kalecisi Fernando Muslera da ilk kez şikayetçi olarak duruşmaya katıldı.

REKLAM

Bankacılar Seçil Erzan ve Ali Yörük'ün tutuklu yargılandığı, ünlü futbolcuların da dahil olduğu davada müştekiler Arda Turan, Emre Belözoğlu ve Fernando Muslera ilk kez ifade verdi.

AA Haber'in haberine göre, İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük ile partinin avukatları katıldı.

MKE Ankaragücü teknik direktörü Emre Belözoğlu, Eyüpspor teknik direktörü Arda Turan ve Galatasaray'ın Uruguay milli takım kalecisi Fernando Muslera da ilk kez şikayetçi olarak duruşmaya katıldı.

Dosyadaki belgelerin okunacağı duruşmada Denizbank'ın katılım talebi değerlendirildi. Yargı Komisyonu'nun bu talebi reddetmesinin ardından şikayetçilerin ifadeleri toplandı.

Muslera: Erzan'dan paranın iade edileceğine dair resmi makbuz aldım

Fernando Muslera, İspanyolca tercüman aracılığıyla, sanık Seçil Erzan'ı 2011 yılında banka çalışanı olarak tanıdığını, 2022 yılı Aralık ayında bankanın mali işler sorumlusu olarak tanıdığı kişiler tarafından arandığını ve bu kişilerin yatırım teklifinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: Erzan, yaptığı yatırımın karşılığında yüzde 35 kâr elde etti. Söz verdiğini söyledi.

Seçil Erzan'ın, Hakan Ateş ve Mehmet Aydoğdu'dan “fonu yöneten kişiler” olarak bahsettiğini anlatan Muslera, şöyle konuştu: “Denizbank'ın Florya şubesinden 700 bin dolar çektim. Çektikten sonra da müdürüm Musa Mert Çetin'e verdim. Levent “Çetin bu parayı şubeye getirdi. Şubat 2023'te Ziraat Bankası'ndaki hesabımdan 500 bin dolar çekip Musa Mert'e geri verdim. Bu parayı Denizbank'a girmeden kapıda verdi.”

Erzan'ın kendisine paranın iade edileceğine dair resmi bir makbuz verdiğini ve bu süreçte Erzan'dan 700 bin doları geri aldığını kaydeden Muslera, sanığın 6 Şubat'taki depremi gerekçe göstererek dikkatini dağıttığını da öne sürdü. Kahramanmaraş.

“Bunun yolsuzluk olduğunu anladım”

Menajeri Musa Mert Çetin'in sanıkla iletişime geçtiğini belirten Muslera, şöyle devam etti:

“Bana 'Fonda daha fazla yerimiz var, yatırım yapabilirsin' dedi. “İhtiyacım olan karı zamanında elde edemeyeceğime beni inandırmak için 'fonda ünlü isimler var' dedi. Yatırım yapmadan önce bunları söylemedi ancak paramı alamadığım için Seçil Hanım ailemle birlikte yaşadığım evime gelerek şunları söyledi: “Bu fon Hakan Ateş tarafından yönetiliyor, ödemeler yapıldı. Deprem nedeniyle kesinti oldu.” “Eğer bankanın müdürü Seçil Erzan olmasaydı bu parayı vermezdim. Ayrıca bankanın müdürü Seçil Hanım'ın olması da parayı Musa Mert Çetin'e vermemde etkili oldu. Şikayetçi olacağımı söyledim.”

Sanık Erzan'ın avukatı Bülent Aybirdi, “Bankanın üst düzey yöneticilerini neden aramadınız?” diye sordu. Soruyu yanıtlayan Muslera, “Çünkü bunun için daha fazla zaman yoktu. Bunun yolsuzluk olduğunu anladım.”

Muslera'ya, sanık Erzan'a yönelik etkili pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını kabul edip etmediği sorulduğunda, “İstemiyorum” dedi. o cevapladı.

Belözoğlu: Süreç kuzenim Bahçekapılı'nın telefonuyla başladı.

Açıklama yapan diğer müşteki Emre Belözoğlu da kendisi adına davanın, kuzeni Volkan Bahçekapılı'nın arayıp Denizbank'ta fon olduğunu söylemesiyle başladığını vurguladı.

Belözoğlu, şöyle konuştu: “Toplam 4 milyon 290 bin doları parça parça verdim. Bankadaki paranın bir kısmını, altını evde, bir kısmını da Volkan ve şoföre teslim ettim. İlk parayı teslim etmeden önce Seçil ile görüştüm. Erzan telefonda fondan bahsetti: 'Hakan Ateş ve Mehmet Aydoğdu'nun yönettiği yüksek getirili bir fon, ne kadar çok para getirirsek getirisi de o kadar yüksek olur' dedi. ” dedi.

Seçil Erzan'ın önce 10 milyon dolar istediğini, ardından bu tutarı 5 milyon dolara düşürdüğünü iddia eden Belözoğlu, şöyle konuştu: “Bir süre sonra bana verdiği paraya ilişkin hazırlanan belgelerle Seçil Erzan'ın odasına gittim. Banka çalışanları geldi. Odayı açtıktan sonra müfettişler geldi.” .

“Sonradan 'Fatih Terim fonu' ifadesini duydum”

Belözoğlu, kâr karşılığında para almadığını, bankaya gittikten sonra birçok sporcunun bu fona dahil olduğunu öğrendiğini, fonda sadece Hakan Ateş, Mehmet Aydoğdu, Fatih Terim ve Buse Terim'in olduğunu duyduğunu belirtti. . Bir soru üzerine Belözoğlu, Erzan'ın her zaman fondan para kazanacağına dair söz verdiğini, paranın iflas edebileceğinden ise hiç bahsetmediğini söyledi.

Emre Belözoğlu, “Şikayetçiyim, kimseye güvenerek yapmadım bu yatırımı. Bankaya ve bankanın görevlendirdiği Seçil Erzan'a güvendim. Bu konuyla ilgili olarak Fatih Terim'le hiç görüşmedim. Bankadaki fondan sonra 'Fatih Terim fonu' tabirini duydum.

Arda Turan: Bana çok yüksek getiri vaad etmedi, 10 milyon dolar istedi

Şikayetçi Arda Turan, Denizbank, sanık Erzan ve kendisi için üzüldüğünü söyledi.

Erzan hakkında: “Hayatının baharında bankanın gücünü arkasına almış, Denizbank yetkilileriyle birlikte Florya tesislerine gelen güvenilir bir kadındı. Tesise gelerek oradaki futbolcuların işlemlerini yürüttü. Bankasının efsaneleştirdiği, 15 yıllık başarı öyküsü bankanın internet sitesinde anlatılan bir hanımefendiydi.” Turan, sanığı bir kez bankada ziyaret ettiğini ifade etti.

REKLAM

Arda Turan, Erzan'ın mevduat getirmek için kendisini defalarca aradığını anlatarak, şöyle konuştu: “Ben hayatım boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nden faiz almamış bir insanım. Seçil Erzan bana şunları söyledi: 'Arda, paranı fona koy Mevduat yerine böyle fırsatlar var. Bu faiz değil.' “Bunu söyledi ve beni ikna etti. Egoma teslim oldum. Bana çok yüksek getiri vaad etmedi, 10 milyon dolar istedi” dedi.

Gayrimenkullerini satarak, bazen de kredi çekerek Erzan'a Ekim 2022 itibarıyla toplam 13 milyon 900 bin dolara yakın para verdiğini kaydeden Turan, bu paranın 6 milyon 400 bin dolarını sizin talebiniz üzerine periyodik olarak aldığını söyledi.

Kendisine yaklaşık 4 milyon dolar kâr vaad eden Erzan'ın, devam eden davada annesinin hastalığı ve depremi bahane ederek dikkatini dağıttığını söyleyen Turan, güvendiği yöneticileri Hakan Ateş ve Mehmet Aydoğdu'yu suçlamadığını söyledi. bankaya gidip parasını verdi ama üzüldü.

“Denizbank şube müdürüne sahip çıkmalı”

Turan şöyle devam etti:

“Denizbank şube müdürüne sahip çıkmalı. Ben hayatımda Seçil Erzan'ı tehdit etmedim, hakaret etmedim. Kardeşim ve şoförüm bu parayı Erzan'a 12-13 parça halinde verdi. Ocak 2023'ün sonunu bekliyorum. “Doğru, fonda bazı futbolcuların da olduğunu öğrendim.”

REKLAM

Emre Çolak'ın Seçil Erzan'ın fona katılmasını önerip önermediği yönündeki soruya Turan, şöyle konuştu: “Erzan bana 'Emre Çolak'a gidecek' dedi. 'Fonun çalışabilmesi için para yatırmamız lazım.' “Emre abi beni aradığında olayı anladım. Hala inanmak istemiyorum. Bu konularda biraz safım.”

“Fatih Terim'le gittik çünkü konuşabileceğimiz biriydi”

Erzan'a yönelik etkili pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını kabul edip etmeyeceği yönündeki soruya Turan, “Paramı alırsam umurumda değil, umurumda değil” dedi.

Arda Turan, Fatih Terim ve Emre Belözoğlu ile banka şubesine gitme olayıyla ilgili ise şunları söyledi: “Fatih Hoca bizim büyüğümüz. Hakan Ateş'i de tanıyor. Bu konuyu konuşabilen biri olduğu için onunla gittik” kendi sözleriyle açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu