Fransız aşırı sağcı partiler erken seçime birlikte katılma konusunda anlaşamadı

0

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Reconquest listesinin lideri Marion Marechal, X hesabından paylaştığı açıklamada partisinin RN ile birlikte seçimlere katılmayacağını duyurdu.

Aynı zamanda aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in torunu olan Marechal, 9 Haziran'daki PA seçimlerinin sonuçlarının Fransa'ya büyük “umut” verdiğini söyledi.

Marechal, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin iki gündür sol ve aşırı sola karşı “sağ ve yurtseverlerden” oluşan bir koalisyon oluşturmaya çalıştığını, dün Le Pen ve RN Başkanı Jordan Bardella ile görüştüğünü söyledi. .

Genel seçimler için Reconquest ile RN partisi arasında anlaşmaya varılmak üzere olduğunu vurgulayan Marechal, şöyle konuştu: “Jordan Bardella öğleden sonra tutumlarının değiştiğini ve RN'nin prensipte dahi olsa bir anlaşmayı kabul etmediğini bana bildirdi. dedi.

Marechal, müzakere çabalarına rağmen Bardella'nın aşırı sağcı Reconquest başkanı Eric Zemmour ile herhangi bir temas kurmak istemediğini söylediğini kaydetti.

Bardella'nın kararını “ani ve çelişkili” bulan Marechal, “Bu elbette Fransa için büyük bir hayal kırıklığı” dedi. ilan etti.

Marechal, Bardella'nın kararının Macron veya sol için bir zafere yol açmayacağını umuyordu.

Fransa'da yapılan seçimlerde aşırı sağcı RN yüzde 31,37 oyla açık farkla birinci olurken, Macron'un Rönesans partisi yüzde 14,60 oyla ikinci sırada yer aldı.

Macron, AP'nin seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından parlamentoyu feshetmeye ve erken seçime gitme kararı aldığını duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu