Fransa’da Nahel’in ölümü: Hükümet banliyö isyanlarında neden sosyal medyayı suçluyor?

0

Fransa’da 17 yaşındaki bir gencin trafikte polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından şiddet olayları başta banliyöler olmak üzere ülke geneline yayıldı. Sosyal medya platformları ise hükümet tarafından “ortalığı karıştırmakla” suçlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 17 yaşındaki bir otomobil sürücüsünün öldürülmesinin ardından TikTok, Snapchat ve Twitter gibi sosyal medyayı “isyanları kışkırtmakla” suçlarken, söz konusu platformlar sıkı bir şekilde damgalandı.

Macron, polis ve gençler arasındaki şiddeti bastırmaya çalışırken sosyal medyayı “şiddeti kışkırtmakta rol oynamakla” suçluyor.

Protestolar için video oyunlarını suçlayan Macron, hükümetin “en hassas içeriği” kaldırmak ve “isyan ve şiddetin tırmanması” çağrısında bulunan kullanıcıları tespit etmek için sosyal ağlarla birlikte çalışacağını söyledi.

Fransız hükümeti neden endişeli?

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Fransız yetkili, AP’ye yaptığı açıklamada, Nahel’i vuran polis memurunun isim ve adresinin sosyal medyada yayınlanmasını gerekçe gösterdi. Yetkili, bir hapishane memurunun özel bilgilerinin internete sızdığını ve bunun kişinin hayatını ve ailesini riske atabileceğini söyledi.

Macron, Cuma günü yaptığı konuşmada “hassas” olarak nitelendirdiği içeriğin türü hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak sosyal medya platformlarından “hesap verebilirlik ruhu” beklediğini söyledi.

AP’ye göre, şiddeti teşvik eden içeriğin kaldırılması sürecini hızlandırmak için hükümet ile Snapchat, Twitter ve diğer sosyal platformlar arasında görüşmeler sürüyor.

Paris yönetimi şiddet çağrısında bulunanların kimliğinin tespit edilmesi için bastırsa da, bu şu anda yalnızca tartışılıyor.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya platformlarının temsilcileriyle yaptığı toplantıda, bunların şiddet çağrısı aracı olarak kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

“Ortak hareket ettiler” diyen Darmanin, “Gerçekten öyle mi göreceğiz” sözleriyle sosyal platformlara odaklandıklarını vurguladı.

Darmanin, yetkililerin şiddeti kışkırtan kişilerin kimliklerine erişebilmeleri karşılığında sosyal medya şirketlerine “mümkün olduğu kadar çok bilgi” sağlayacağını söyledi.

Darmanin, yetkililerin “sosyal ağları şiddet eylemleri için kullanan herkesi yargılayacağını” da sözlerine ekledi.

Bakan Darmanin ayrıca sosyal medya platformları konusunda da uyarıda bulundu: “Sosyal ağların kim olursa olsun hukuka riayet etmediğini anlarsak gerekli tüm tedbirleri alırız.”

Fransız hukuku ne sağlıyor?

Fransa’da siber tacize karşı bir yasa var. Tecavüz ve cinayet gibi suçlarla ilgili çevrimiçi tehditler ve çevrimiçi hakaretler kovuşturulabilir.

Ancak pratikte bu nadiren uygulanmaktadır. 2020’de parlamento, sosyal platformları ve arama motorlarını yasaklanmış içeriği 24 saat içinde kaldırmaya zorlayacak bir yasa tasarısını kabul etti.

Bir yıl sonra bir Fransız mahkemesi, internet üzerinden İslam’ı eleştiren bir kişiyi taciz ve tehdit etmekle suçlanan 13 kişiden 11’ini mahkum etti. Ancak sanıklar sadece izlenebilir olanlardı.

Peki sosyal medya siteleri ne diyor?

Macron’un “kargaşaya katkıda bulunmakla” suçladığı sosyal medya platformlarından biri olan Snapchat’in sözcüsü Rachel Racusen, Fransa’daki olaylarla ilgili içeriği tespit etmek ve bunlara göre hareket etmek için Salı gününden bu yana denetlemeyi hızlandırdığını söyledi.

Racusen, “Şiddetin yıkıcı sonuçları var. Nefreti veya şiddet içeren davranışları teşvik eden veya kışkırtan içeriğe karşı sıfır toleransımız var” dedi. ifadesini kullandı.

“Bu tür içeriği proaktif olarak izliyoruz ve bulduğumuzda kaldırıyoruz ve uygun işlemi yapıyoruz. Durumla ilgili gerçekleri sağlayan içeriğe izin veriyoruz” dedi. dedi.

Diğer platformlar sessiz kalır. TikTok’un yanı sıra Facebook ve Instagram’ın da sahibi olan Meta, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter, tek bir otomatik “kaka emojisi” ile yanıt vermeyi tercih etti.

Sosyal medya platformları genel olarak nasıl tepki veriyor?

TikTok, Snapchat ve Twitter gibi sosyal platformlar, politikalarına aykırı olabileceği için şiddet çağrısı yapan kişileri sıklıkla inceler. Diğerleri, tartışmalı olabilecek yerel yasalara ve hükümet taleplerine uymak için platformlarında yayınlanan materyalleri kaldırıyor.

En son örnek, Twitter’ın Mayıs ayında Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümet kararları üzerine yapılan konuşmaları sansürleme kararıydı.

Snapchat, platformunda, soruşturma sırasında yardımcı olabilecek bilgilere yönelik “geçerli talepleri” yerine getirmek için kolluk kuvvetleri ve devlet kurumlarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

Snapchat’in 2022’nin ikinci yarısına ilişkin en son şeffaflık raporu, taleplerin çoğunluğunun ABD hükümetinden geldiğini, ardından İngiltere, Kanada ve Almanya’nın geldiğini gösteriyor. Fransız makamları ise 100 adet “acil durum” talebinde bulundu. Şirket, bu taleplerin %54’ünde “bazı veriler” paylaştığını bildirdi.

TikTok’un aynı döneme ait şeffaflık raporu, Fransız hükümetinden çok daha az (20’den az) talep aldığını ortaya koyuyor. Bu taleplerin %86’sında içeriği veya hesapları kaldırdı veya kısıtladı.

Ocak ayında TikTok’un ABD içerik danışma kurulundan istifa eden dijital adli tıp uzmanı Hany Farid, bir hükümetin yerel yasaları ihlal ettiği için belirli içeriğin kaldırılmasını talep etmesi durumunda çoğu platformun buna uyacağını söyledi.

Ancak Farid, isteklerin fizibilitesinin platformun yanı sıra isteğin kapsamına ve mantığına da bağlı olduğunu kaydetti.

“Bir hükümet on binlerce içeriğin kaldırılmasını isterse, daha fazla dirençle karşılaşabilir.”

Washington merkezli, dijital hakları ve ifade özgürlüğünü savunan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Democracy & Technology Merkezi’ndeki İfade Özgürlüğü Projesi’nin direktörü Emma Llanso, çevrimiçi hizmetlerin meşru olarak şiddeti teşvik ettikleri ancak buna ihtiyaç duydukları ifadeleri kaldırmasında sorun olmadığını söyledi. özellikle geniş ve aşırı geniş olabilen taleplere karşı dikkatli olmak.

Llanso, hararetli siyasi tartışmalar ve kamuoyu tepkileri sırasında, insanların gerçekten şiddeti kışkırtmak veya uygulamak gibi gerçek bir niyetleri olmadan son derece hararetli bir dil veya “şiddet iması” kullanabileceklerini söyledi.

“Fransa’daki gençlerin şu anda yaptığı şey, çok önemli bir siyasi faaliyet biçimi olan devlet şiddetini protesto etmektir.” Açıklamayı kullanan Llanso, değerlendirmesini şu şekilde tamamladı:

“Sosyal medya şirketlerinin şu anda nasıl tepki verdiği, insanların siyasi seslerini nasıl bulabileceklerini gerçekten etkiliyor. Yürümesi son derece zor bir çizgi.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş