Elektronik sigaraya dikkat – Sağlık Haberleri

0

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde doktor ve öğretim görevlisi olarak görev yapan Cebrail Azar, son dönemde gençlerin kullandığı e-sigaralara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, e-sigaradan uzak durulması gerektiğini söyledi. Sigaranın dünya çapında her yıl 8 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan küresel bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Azar, şöyle konuştu: “Sigaraya bağlı akciğer hastalıklarını çok sık görüyoruz. Özellikle KOAH gelişiminde önemli rol oynuyor. ve birçok akciğer hastalığı. Yalnızca kısa veya uzun vadede.” Değerlendirdiğimizde birçok sistemi etkilediğini görebiliriz.

Kalp ve damar hastalıklarının en önemli risk faktörlerinden biri sigaradır. Kalp-damar hastalıkları, kalp krizleri ve tümörler birçok sistemi etkilemekte ve geliştirmektedir. Özellikle akciğer kanserinde risk daha yüksektir. Özellikle akciğer kanserinde sigara neredeyse %90 oranında ana risk faktörü olarak değerlendiriliyor. Bunun yanı sıra günlük hayatta sigara ürünü kullananlar öksürük, balgam, hırıltı gibi rahatsızlıklardan da şikayetçi oluyor. Günümüzde özellikle son 20 yılda popülaritesi artan, insanların elinde sıklıkla gördüğümüz elektronik sigara adı verilen yeni bir salgınla karşı karşıyayız. E-sigaraya bağlı olarak öksürük, nefes darlığı, balgam gibi şikayetler gelişiyor. E-sigaranın ortaya çıkışına yönelik argüman, sigarayı bırakma ve bırakma yöntemi olarak sunuldu, ancak yıllar geçtikçe kendisinin bağımlılık yaptığı görüldü. Nikotin bağımlılığı özellikle gençler arasında e-sigarayla başlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre her dört gençten biri elektronik sigara kullanıyor. Çünkü bağımlılığa neden olabilecek nikotin içerir. Nikotin bağımlılık potansiyeli çok yüksek olan bir maddedir. Esasında insanlara sürekli sigara içme isteği veren ve sigara içtiğinde mutluluk hissini veren maddedir. Dolayısıyla e-sigaralar da nikotin içerir ve bu miktar normal sigaralara göre daha fazladır. İnsanlar e-sigara kullandıklarında vücutlarına daha fazla nikotin karışır. Nikotinin kendisi zehirli bir maddedir. Esasen bir paket sigaranın içerdiği nikotin arıtıldığında elde edilen miktar insanı öldürmeye yetecek miktardadır. Bunları yudum yudum aldıkları için ölüm hemen gerçekleşmez. Sigaranın içindeki kanserojen maddeler bir süre sonra vücuttaki kanser hücrelerini açığa çıkarıyor” dedi.

“Elektronik sigara akciğerlerde buzlanmaya neden oluyor”

Tütün ve sigaranın tarihinin çok daha eskilere dayandığını, sigaranın zararlarının yıllar geçtikçe tespit edildiğini belirten Azar, şöyle konuştu: “Tüm sigara paketlerinin üzerinde sigaranın sağlığa zararlı, öldürücü olduğu ve çeşitli kanser ve hastalıklarla ilişkilendirildiği yazıyor. Ancak e-sigara için bu durum yeni, 20 yıllık bir durum.” Geçmişten bahsettik. Bu nedenle e-sigaraya bağlı hastalıkların havuzu her geçen gün doluyor. Örneğin e-sigara akciğerlerde buzlanmaya neden olur. Bu da kişilerde öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi şikayetlere neden olur.Buzlanmanın başka bir hastalıktan değil, e-sigaradan kaynaklandığını kanıtlayabiliriz.

E-sigara kullanan kişilerde akciğer hasarına neden olur ve akciğer fonksiyon kaybına neden olabilir. Bu noktada öncelikle gençlere yönelik reklamlar ve “sigaradan daha az zararlıdır veya zararsızdır” gibi iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Aslında elektronik sigara dünyada ve Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmayan bir üründür. Her ne kadar e-sigaranın sigara bırakma yöntemi olduğu söylense de bu yöntemle sigarayı bırakmaya çalışan kişilerin pek başarılı olamadıklarını görüyoruz. Çevremizde hem sigara içenleri hem de e-sigara içenleri görebiliyoruz. E-sigara, sigara dumanı gibi çevresindeki insanları rahatsız etmediğinden ve her ortamda içilebildiğinden, insanlar dışarıda normal sigara içtikten sonra kapalı mekanlarda da e-sigara kullanıyorlar. E-sigarada nikotin olduğu için bu onları mutlu ediyor. Tabii ki bu geçici bir durum ve nikotin almadığında da kişi yine de bir arayış, sinirlilik ve huzursuzluk hali yaşıyor. Bu diğer bağımlılık yapıcı maddelerde de benzer bir durum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu