ECOWAS: Diplomatik çabalar başarısız olursa Nijer’e askeri müdahaleye hazırız

0

ECOWAS ülkelerinin genelkurmay başkanları, bir grup askerin yönetime el koyduğu Nijer gündemiyle Gana’nın başkenti Akra’da bir araya geldi. Toplantıda komutanların ihtiyat kuvvetlerinin olası müdahalesinin ayrıntılarını görüşeceği bildirildi

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi ülkeler, Nijer’de gerçekleştirilen darbeyi bertaraf etmeye yönelik diplomatik çabaların başarısız olması halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunmaya hazır olduğunu bildirdi.

REKLAM

ECOWAS ülkelerinin genelkurmay başkanları, bir grup askerin yönetime el koyduğu Nijer gündemiyle Gana’nın başkenti Akra’da ikinci kez bir araya geldi.

Üst düzey bir yetkili, dün başlayan ve bugün de devam eden toplantıda komutanların ihtiyat kuvvetlerinin olası müdahalesinin ayrıntılarını görüşeceği bilgisini paylaştı.

ECOWAS ülkelerinin genelkurmay başkanları, Nijer’deki yönetim krizine çözüm bulmak için 2 Ağustos’ta Nijerya’nın başkenti Abuja’da toplanmıştı.

Nijer’de askerin, 26 Temmuz’da Devlet Başkanı Muhammed Bazum’u görevden alması ve ayrıca BM, ECOWAS ve Batılı güçlerin Bazum’u yeniden göreve getirme çağrılarına karşı çıkması, Batı Afrikalı liderleri, “ihtiyat kuvvetlerinin” hazır edilmesi talimatını vermeye sevk etti.

ECOWAS’ın Siyasi İşler, Barış ve Güvenlikten Sorumlu Komiseri Abdel Fatau Musah, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bloğun, Nijer’de anayasal düzeni yeniden tesis etmek için elindeki tüm imkanları kullanacağını söyledi.

Musah, “Kimsenin şüphesi olmasın ki, tüm her şey başarısız kalsa da, Batı Afrika’nın cesur güçleri görev çağrısına cevap vermeye hazırdır.” ifadesini kullandı.

Ayrıca üye ülkelerin savunma bakanlarıyla bir araya gelen Musah, “Mevcut tüm imkanlarla ülkede anayasal düzen yeniden tesis edilecektir.” dedi.

Nijer’in başkenti Niamey’de ECOWAS karşıtı ve darbeci askerler lehine protesto gösterileri düzenleyenler ise seçilmiş cumhurbaşkanı ve sivil hükümeti yeniden göreve getirmek için dışarıdan bir müdahale fikrine karşı çıkıyor. 

“Korkmuyorum çünkü silahlı kuvvetlerimizin her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olduğunu biliyorum.” diyen ve kendisini Radyo teknisyeni olarak tanıtan Omar Yaye isimli şahıs, tepkisini şu sözlerle dile getiriyor:

“ECOWAS, yabancı güçler tarafından manipüle ediliyor. Darbeden beri Fransa’nın tepkisi ve özellikle ECOWAS’ın sertliğini gördüğümüzde, bunun Fransa ile ECOWAS arasında koordine edilmiş eylemler olduğunu düşünüyorum.” 

“Nijer’deki cunta, ECOWAS’la kedi-fare oyunu oynuyor”

Nijer’in eski sömürgeci ülkesi Fransa ise “ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştığı ya da hava sahasını ihlal ettiği” yönündeki cuntanın suçlamalarını reddediyor. 

REKLAM

Paris, ECOWAS’ın anayasal düzeni yeniden tesis etme çabalarını desteklediğini bildirdi.

Fransız askerleri, son on yılda binlerce kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin evini terk etmek zorunda kalmasına neden olan aşırılık yanlısı isyancılarla mücadeleye yönelik uluslararası çabaların bir parçası olarak ABD, Alman ve İtalyan güçleriyle birlikte Nijer’de bulunuyor.

ECOWAS’ın Fransa ya da bir başka dış güç tarafından manipüle edildiği suçlamasını reddeden Musah, “Unuttukları şey, ECOWAS’ın kurallara dayalı bir örgüt olduğudur. Protokollerimiz var, normlarımız var ve bunları korumaya hazırız.” çıkışında bulundu.

Musah, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“İşte bu yüzden devlet başkanları, eğer sıkışırsak anayasal düzeni yeniden tesis etmek için kendi birliklerimiz, kendi ekipmanlarımız ve kendi kaynaklarımızla Nijer’e gideceğimizi söylüyorlar. Demokrasiyi seven diğer ortaklar bizi desteklemek isterlerse başımızın üstünde yerleri var.”

REKLAM

Nijer’deki cuntanın ECOWAS’ın gönderdiği elçilerle görüşmeyi reddederek ve iktidarı elde tutmak için gerekçeler arayarak ECOWAS ile “kedi-fare oyunu” oynadığı suçlamasında bulundu.

Musah, Mali, Burkina Faso, Gine ve küçük bir ülke olan Cape Verde hariç tüm ECOWAS üyelerinin ihtiyat kuvvetlerine katılmaya hazır olduğunu da aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu