Cezaevindeki İranlı Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammedi gizli mektup yazdı

0

Tutulduğu cezaevinden Nobel Komitesi’ne gizli mektup yazan 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi Nergis Muhammedi, şunları söyledi: “Ne istediğimizi ne istemediğimizden çok daha iyi bildiğimize eminiz. Zafer kolay değil ama kesindir.” Şunları beyan etti:

REKLAM

İran’da cezaevinde bulunan 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi kadın hakları aktivisti Nergis Muhammedi, ödül için Nobel Komitesi’ne şükran mektubu yazdı.

Muhammedi, gizlice hapishaneden kaçırdığı mektubunda, ödülün “dünya çapında protestoların ve toplumsal hareketlerin güçlenmesinde bir dönüm noktasını temsil ettiğini” söyledi.

Kadın hakları aktivisti, dini liderlerin tepkisine rağmen hükümet karşıtı protestoları destekleyerek 2023 Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

Muhammedi, kızı Kiana tarafından okunan ve Nobel Komitesi’nin internet sitesinde yayınlanan mektubunda şunları söyledi: “Hepinize minnettarım. Sizi, nihai zafere ulaşıncaya kadar İran halkını desteklemeye çağırıyorum. İran halkı olarak biz, Demokrasi, özgürlük, insan hakları ve eşitlik talep ettiklerini ancak tüm bu taleplerin gerçekleşmesinin önündeki asıl engelin “Engelin İran İslam Cumhuriyeti” olduğunu söyledi.

Muhammedi, mektubunda ödül haberinin hücre arkadaşları tarafından “Kadın, Hayat, Özgürlük” (Zen-Zindegi-Azadi) çığlığıyla karşılandığını belirtti.

İran’daki kadın hareketlerine de değinen Nergis Muhammedi, “Bu hareketin gücü İranlı kadınların temsilinde yatıyor. Ne istediğimizi ne istemediğimizden çok daha iyi bildiğimize eminiz. Buna inanıyoruz. Kararlıyız ve zaferden eminiz. Nihayet 46 siyasetçi, düşünür ve aydın Evin Cezaevinde” Ve vicdan mahkumu kadın adına en içten selamlarımı sunuyorum. Zafer kolay değil ama kesindir.” Şöyle konuştu:

İran hükümeti ödül nedeniyle Nobel Komitesi’ni kınadı.

Ülkedeki protestoları Batı öncülüğündeki “yıkım” olarak nitelendiren Tahran yönetimi, Barış Ödülü’nü Nargis Muhammedi’ye verme kararının ardından Nobel Komitesi’ni insan hakları konusunu “siyasallaştırmakla” suçladı.

İnsan hakları örgütü Front Line Defenders’a göre Nergis Muhammedi 12 yıl hapis cezasını çekiyor.

Siyasi mahkumların tutulduğu Tahran’daki maksimum güvenlikli Evin hapishanesinde kalıyor.

Hayatında 10’dan fazla kez tutuklanan ve 2012’den bu yana üç kez Evin Cezaevi’ne giren Muhammedi, 15 yıldır eşini, yedi yıldır ise çocuklarını göremiyor.

İran’da “rejim aleyhine propaganda” ve “yetkililere hakaret” suçlamasıyla Muhammedi, 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırıldı.

Nergis Muhammedi cezaevinde ciddi sağlık sorunları yaşıyor.

Muhammedi özellikle son aylarda İran’daki cezaevleri ve gözaltı merkezlerinin durumu, tutuklu ve tutuklulara yönelik şiddet konusunda cezaevinden çok sayıda mektup gönderdi ve bu mektuplar uluslararası medyada da yayınlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş