Canan Karatay’dan ezber bozan açıklama! Aşırı stres ve üzüntü bakın hangi hastalıklara yol açıyor

0

Sağlıklı beslenme ve kalp sağlığı konusunda tavsiyeleriyle adından sıkça söz ettiren Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay bu kez tiroid hastalığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uzman, ifade edilemeyen duyguların yol açabileceği hastalıkları tek tek sıraladı.

Tiroid hastalıklarının ifade edilemeyen duygular, aşırı stres ve üzüntü sonrasında teşhis edildiğini belirten Karatay, “Stres hormonu otoimmüniteyi tetikliyor.” Yani vücudun direnç mekanizmasını kırar. Yani tüm kronik ve akut hastalıkların temelinde stres yatmaktadır.

Size stresin neden olduğunu anlatayım. Çünkü stres hormonu kortizoldur. Buna kortizol çok yüksek olduğunda akut stres dediğimiz ani artışlar da dahildir. Yani bir kaza, ani bir üzüntü, ani bir kayıp var, deprem gibi… Ya da kronik stres var. “Tiroid hastalığı da kronik stresle başlıyor.” açıklamasını yaptı.

Canan Karatay 2

Karatay ayrıca yüksek kortizolün aşırı rahatsızlığı nedeniyle tiroidde dengesizliğe neden olan bir hastalık tanısı almış bir kişinin bu durumda olmasının, hemen ilaç almaya başlamasının da bir faydası olmayacağını belirterek; ‘Tiroid nodülü olan hastaların tiroidi hemen alınır. Tiroid bezleri çok önemlidir ve mümkün olduğunca alınmamalıdır. Gerektiğinde yapılır.” dedi.

Canan Karatay 3

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İYİ Parti dedi İYİ Parti, CHP’nin işbirliği teklifine “hayır” dedi!
İsrail bu kez de okulları vurdu!  En az 50 kişi öldüİsrail bu kez de okulları vurdu! En az 50 kişi öldü
Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına yanıt Sağlık Bakanlığı’ndan “aşılarda tehlike” iddialarına yanıt!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
meritking