Bulgaristan, AB’nin en yüksek bayrak direğine sahip üyesi oldu

0

Cumhurbaşkanı Rumen Radov’un da desteklediği kampanya kapsamında bayrak projesi için 500 bin avro bağış yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Bulgaristan, dev ulusal bayrağını Rodop Dağları’na yerleştirdiği birliğin en yüksek bayrak direğine dalgalandırmaya başladı. Rekor kıran paylaşım kimileri için gurur kaynağı olurken kimileri için alay konusu oldu.

Bulgaristan’ın 111 bin kilometrekarelik yüzölçümünü simgeleyen dev bayrak, geçen hafta Cumhurbaşkanı Rumen Radov’un da katıldığı bir törenle 1100 metrekarelik rekor bir direğe çekildi.

Bayrağın dalgalandığı Rozhen zirvesinde her yıl folklor festivali düzenleyen ve projenin arkasında olan Simeon Karakolev, “Bu Bulgarları daha zengin yapmıyor ama insanların moralini yükseltiyor” dedi. yorumunu yaptı.

Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Radov’un da desteklediği kampanya kapsamında projeye 500 bin avro bağış yapıldı. Yerel basında, Radev adına birçok şirketin bağış yapmak için projeyle ilgilendiği bildirildi.

Öte yandan projede bazı usulsüzlüklerin olduğu iddia edildi. Cumhurbaşkanı Radov bu girişimleri onursuzca nitelendirdi: “Yaşasın Bulgaristan!” Törende sloganlar eşliğinde dev bayrak dalgalandı.

Eleştirmenler ne dedi?

Ancak proje sosyal medyada alay konusu olurken bir yandan da eleştiri konusu oldu.

Siyaset bilimci Ognyan Minchev, vatanseverliğin “Rus propagandasının hakim olduğu yarı milliyetçiler” tarafından ele geçirildiğini belirterek, “ulusal gururun bayrak direğinin tepesinden ölçülmesini” eleştirdi.

Projeyi hem çevresel hem de ekonomik açıdan eleştirenler, toplanan bağışların çok daha hayır işlerinde kullanılabileceği yorumunu yaptı.

Milliyetçiliğin ve popülizmin yükselişte olduğu Balkan ülkelerinde, Ukrayna işgaline rağmen pek çok kişi gözünü hala Rusya’ya çeviriyor.

Açık Toplum Vakfı’nın son araştırması, Bulgaristan’ın AB ülkeleri arasında Rus propagandasına ve dezenformasyona en yatkın ülke olduğunu ortaya koydu.

Bir önceki rekor Finlandiya’ya aitti.

Bulgaristan dev bayrak direği ile Finlandiya’nın rekorunu kırdı. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye 145 kilometre uzaklıkta bulunan 100 metrelik bayrak direği, geçen haftaya kadar Avrupa’nın en yüksek direğiydi.

2018’de dikilmiş, bir basketbol sahası büyüklüğünde dünyanın en büyük Finlandiya bayrağını taşıyordu.

O dönemde toplam 800.000 €’ya mal olan proje kapsamında, kuvvetli rüzgarların neden olduğu güvenlik endişeleri nedeniyle bayrak dikme birkaç kez ertelendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu