B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? En Çok B7 Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

0

B7 vitamini vücudumuzda kendiliğinden üretilen bir vitamin olma özelliğine sahiptir. Vücudumuza verdiğimiz bazı besinlerin içinde de B7 vitamininin bulunduğu söylenebilir. B7 vitamininin vücuda bilinen birçok fayda sağladığı söylenebilir. Vücuttaki birçok metabolik aktivite için gerekli olan bir vitamin türüdür. Daha fazla B7 vitamini içeren gıdalar:

Karaciğer ve böbrek gibi sakatat ürünleri,

Yumurta sarısı,

Soya fasulyesi ve diğer baklagiller,

Yer fıstığı, fındık ve badem gibi kuruyemişler,

Fındıklardan elde edilen yağlar,

Tam tahıllar,

Mantar,

Karnabahar,

Buz,

avokado,

Şeker mısır,

Bezelye,

Yulaf ezmesi,

Beyaz lahana,

soyulmuş arpa,

Tahıl,

Tavuk,

Dağ çileği,

Peynir,

deniz topalak ve

Krema gibi yiyeceklerin olduğu söylenebilir.

Günlük hayatta sıklıkla tüketilen pek çok besin B7 vitamini içermektedir. Biyotin içeren gıdaların çiğ tüketilmesi ve mümkün olduğunca az işlenmiş olması önerilir. B7 vitamininin vücuda gıda tüketimi yoluyla kazandırılması mümkün olsa da biotin içeren gıda takviyelerinin kullanılması da tercih edilmektedir.

Biyotin açısından zengin gıdaların diyete dahil edilmemesi veya doğuştan emilim sorunlarının B7 vitamini eksikliğine yol açabileceği söylenebilir. Vücutta biotin eksikliği olması durumunda sorunların en sık saç ve ciltte ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

En çok B7 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Günlük hayatta tüketilen çeşitli besinler B7 vitamini içerir. Özellikle hamilelik döneminde ihtiyaç duyulabilecek besinler arasında B7 vitamininin de yer aldığı söylenebilir.

B7 Vitamini saçların korunmasına katkı sağlayan bir vitamin olarak bilinmektedir. Enerji üretim metabolizmasına da katkı sağladığı söylenebilir. Ayrıca mukozanın korunmasına katkı sağlayan bir özelliğe sahip olduğu da bilinmektedir.

B7 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi de kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. B7 vitamini içeren birçok besin vardır. B7 vitaminini hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan alabilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri,

Tuna,

Somon

Sakatat,

Yumurta,

Tavuk,

soya,

Brokoli,

Badem,

yulaf,

Karnabahar,

Ispanak,

Patates,

Mantar,

Buz,

Fındık,

Pirinç,

Ceviz

Yüksek oranda B7 vitamini içeren besinler arasında sıralanabilir. Vücutta B7 vitamini eksikliği durumunda bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Vücutta bu vitaminin eksikliği nedeniyle ciltte solukluk, saç dökülmesi, iştahsızlık, dikkat eksikliği, kas ağrıları, ruhsal çöküntü, kansızlık, yorgunluk hissi ve saç derisinde kuruma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Biyotin eksikliği semptomlarınız olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünüp test yaptırabilirsiniz.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur? En çok B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş